Düzenli dendrimer grafların toplam tip baskınlık sabitleri
Total domination type invariants of regular dendrimer graphs
- Tez No: 677183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dendrimerler kimyada, tekstil mühendisliği ve ilgili alanlarda kullanılmaktadır. Bunun için çok iyi bilinen bir malzemedirler. Graflar kimyasal moleküllerin yapısal formüllerini, elektrik devrelerini, ağları ve lojistik kanallarını temsil ederler. Bunun için graflar pek çok alanda kullanılmaktadır. Baskınlık bir graf parametresi olup bahsedilen alanların özelliklerini incelemek için kullanılır. Dendrimerler çok dallara ayrılan bir malzemedir. Bu nedenle nokta sayıları bir geometrik seri oluşturur. Bu tez çalışmasında düzenli dendrimer graflarının toplam tip baskınlık sayıları incelenmiştir. Düzenli dendrimer graflar için toplam baskınlık sayısı, toplam nokta-kenar ve toplam kenar-nokta baskınlık sayıları hesaplanmıştır. Geometrik seri özellikleri kullanılarak düzenli dendrimer graflar için yeni eşitlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dendrimers are used in chemistry, textile engineering and related fields. Then they are well known materials. Graphs represent structural formulas of chemical molecules, electric circuits, networks and logistic channels. Thus, they are used in many areas. Domination is a graph parameter which is used for investigation of properties of mentioned fields. Dendrimers are highly branched materials. Then, the number of their vertices forms a geometric series. In this thesis, total type domination numbers of regular dendrimers were investigated. Total domination number, total vertex-edge domination number and total edge-vertex domination number were calculated for regular dendrimer graphs. By using geometric series properties, new equations were obtained for regular dendrimer graphs.