Lise İngilizce öğretmenlerinin problem çözme becerileri ile öğrenmeye yönelik inançları arasındaki ilişki
Investigation of the relationship between the problem solving skills of high school English teachers and their beliefs to learning
  1. Tez No: 677192
  2. Yazar: MERYEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı lise İngilizce öğretmenlerinin problem çözme beceri algıları ile öğrenmeye yönelik inançları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2018-2019 Eğitim-öğretim Yılı Diyarbakır ili dört merkez ilçede (Yenişehir, Sur, Bağlar ve Kayapınar) bulunan lise İngilizce öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu dört merkez ilçede toplam 281 öğretmen çalışmaktadır ancak veri toplama araçları olan anketleri doldurma konusunda gönüllülük esaslı olduğu için 34 kişi anket doldurmak istememiş ve bu yüzden bu veriler 247 öğretmenden elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Problem Çözme Envanteri”ve“Öğrenmeye Yönelik İnanç Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin problem çözme becerileri arasında cinsiyet, yaş, mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmazken, çalıştığı okul türü ve mezun olunan fakülte değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Araştırmanın sonuçları öğretmenlerin yapılandırmacı öğrenmeye yönelik inançları arttıkça problem çözme beceri algılarının da arttığını, geleneksel öğrenmeye yönelik inançları arttıkça problem çözme beceri algılarının da azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between problem-solving skills and beliefs about the learning of high school English teachers. For this purpose, the relational screening model research design is used in this research. The universe of the research is High School English Language teachers in the four central districts (Yenişehir, Sur, Bağlar, and Kayapınar) in Diyarbakır in the 2018-2019 academic year. In these four central districts, a total of 281 teachers work, but 34 people did not want to fill in the questionnaire because it was voluntary in filling out questionnaires with data collection tools, and therefore this data was obtained from 247 teachers.“Problem Solving Inventory”and“Belief in Learning Scale”were used as data collection tools. As a result of the research, a statically significant difference is found between the teachers' problem-solving skills and their beliefs in learning. On the other hand, while teachers' perceptions of problem-solving skills don't differ significantly in terms of their gender, age, and professional seniority, they differ in terms of school type and graduate school. The results show that as the teachers' constructivist learning beliefs increase, their problem-solving skills rise; as their traditional learning beliefs increase, their problem-solving skills decrease.