Görüntülemede ileri teknikleri
Advanced technics in visualization
  1. Tez No: 67722
  2. Yazar: ALPER YURDAKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM AKYOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Xll ÖZET Günümüzde üç-boyutlu bilgisayar grafik dalı, hayali film ve televizyon dünyasından makina mühendisliği parça tasarımlarında kullanılan bilgisayar destekli tasarım yazılımlarına kadar birçok uygulama alanını kucaklamaktadır. Bu bağlamda üç-boyutlu grafik, bilgisayar grafik dalının en önemli koludur. Diğer kollar belirli alanlar üzerinde odaklanmış olmasına rağmen, mimarlar, moleküler bilimadamları ve televizyon animatörleri gibi çok değişik alanlardaki kullanıcılar üç-boyutlu modelleme tekniklerini kullanmaktadırlar. Üç-boyutlu grafik kapsamında kullanılan metodların birçoğu 10 yıldan daha kısa süre önce geliştirilmişlerdir. Ancak bu konuda birçok mükemmel kitap yazılmış olmasına rağmen, bu kitapların büyük bir kısmı son yıllarda geliştirilmiş teknikler yerine daha çok belli başlı temel konuları içermektedirler. Üç-boyutlu grafik alanında ihtiyaç duyulan bilgilerin büyük bir kısmı araştırma makalelerinden elde edilebilmektedir. Bu gerçek özellikle son on yıl içerisinde geliştirilmiş teknikler (ışın-izleme ve yeni yansıma modelleri) için geçerlidir. Araştırma yazılarından bilgisayar grafik metodları geliştirmek bazen zor ve usandırıcı bir iş olmaktadır. Metod geliştiren kişi için önemli olan detaylar (haklı olarak) bu tip yayınlardan çıkartılmıştır, ve bu alanda çalışma yapan kişiler bir süre sonra kendilerini gerekli pratik hileleri yeniden keşfetmeye çalışırken bulurlar. Bu çalışmada, varolan ışın-izleme teknikleri incelenmiş ve bazıları daha iyi görüntüleri daha kısa zamanda oluşturacak biçimde geliştirilmiştir. Ayrıca bazı modeller için yeni metodlar geliştirilerek varolan algoritmalardaki eksik noktalar doldurulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada geliştirilen bütün metodlar grafik gösterimleriyle ve (gereken yerlerde) diğer yaklaşımlarla birlikte detaylı olarak açıklanmıştır. Bu kitabın okuyucusunun temel vektör teorisi (skalar ve vektörel çarpım, normalizasyon) hakkında bilgisi olduğu varsayılmıştır. Ayrıca okuyucunun üç-boyutlu uzayda doğrusal transformasyonlar konusuna yakın olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Xlll ABSTRACT Three-dimensional computer graphics now embraces a larger number of application areas, from the fantasy world of film and television to more practical areas such as computer aided design of mechanical engineering parts. In this sense three-dimensional graphics is possibly the most important aspect of computer graphics. While certain aspects are locked into particular areas, users as diverse as architects, molecular scientists and television animators use three-dimensional modelling techniques. Many of the methods used in three-dimensional graphics are less than 10 years old and, while many excellent textbooks exist, these have mainly been general texts that have dealt with most of the mainstream topic areas in computer graphics. A good deal of the information needed in three-dimensional graphics is to be found only in research papers. This is particularly true of the techniques that have emerged in the last decade; for example, ray tracing and new reflection models. Implementing computer graphics methods from research papers is sometimes a difficult and tedious business. Details that are important to the implementer are quite rightly omitted from such publications, and would-be image synthesizers sometimes find themselves spending an inordinate time rediscovering the important practical tricks that are necessary to produce a rendered image. In this work, most of the existing ray-tracing methods are studied and some of them are improved to create better images as well as employing a shorter processing time. Also, for some models, some new methods are developed so as to fill in some of the gaps in existing algorithms. All methods developed with this work are explained in detail with graphical diagrams, comparing with different approaches (where necessary). The reader of this book is expected to have elementary knowledge of vector theory such as the concept of dot and vector products and normalization. The reader is also expected to be familiar with linear transformation in three-dimensional space.