Gemi pervanelerinin dizaynı için rasyonel bir yaklaşım
- Tez No: 67723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sevk mekanizması olarak halen en yaygın biçimde kullanılan uskur pervanelerinin dizaynı için kaldırıcı hat (lifting line) ve kaldırıcı yüzey (lifting surface) dizayn metodları anlatılacak, bu metodları kullanarak çeşitli pervanelerin dizaynı yapılacak ve sonuçlar karşılaştırılacaktır. Ayrıca, pervane teorilerinin gelişimi, özellikle lifting line ve lifting surface teorilerine zemin hazırlayan ve temelini teşkil eden kanat elemanı teorisi, momentum teorisi ve sirkülasyon teorileri açıklanıp uskur pervanelerindeki uygulamaları belirtilecektir. Klasik pervane dizayn yöntemleri olan açık su diyagramları veya diğer bir deyişle sistematik seriler ile dizayn edilen pervanelerde bazı noktalar ihmal edilmektedir, örneğin gemi arkasındaki çalışma şartlan, yani iz dağılımı, dikkate alınmaksızın dizayn yapılmaktadır. Bu durum ise pervane arkasında girdapların oluşmasına, kanatlar üzerinde süreksiz yük dağılımlarına ve direnç/kaldırma oranının artmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla, makinadan çekilen gücün bir kısmının pervane arkasındaki bu girdaplara harcanmasına, kanat üzerindeki yük dağılımı ise optimum olmadığından itme azalmasına ve verimin düşmesine sebep olmaktadır. Bu çalışmada pervane kanadı yeterince ince ve dar düşünülerek, bir girdap hattı ile temsil edilip (kaldırıcı hat-lifting line), matematiksel bir metod geliştirilerek pervane üzerindeki kuvvetler, piç dağılımları ve radyal sirkülasyon dağılımları elde edilmektedir. Lifting line aşamasında elde edilen değerleri kullanmak sureti ile lifting surface metoduna geçilebilmekte ve bu metotda pervane kanadının bütünü girdaplarla ifade edilmektedir. Bu metod ile uygun kanat geometrisi elde edilip, pervanenin hidrodinamik performansı bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu tez ile birlikte oluşturulan dizayn metodu ve buna bağlı olarak geliştirilen bilgisayar programları ile daha gerçekçi bir pervane geometrisi bulunmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most common form of marine propulsion device is still screw propellers. They are designed using lifting line method and lifting surface method which will be explained in this thesis. According to these methods a few numerical examples will be carried out for propeller design and results obtained from the use of these methods will be compared each other. In addition to this, the development of some theories such as momentum theory, blade element theory and circulation theories will be explained with regard to propeller design. Some assumptions are made in open water experimental systematic series such as radial wake distribution. This produces some vortices behind the propeller and non-uniform load distribution on the propeller blades and this results in high drag/lift ratio. Therefore the propulsion efficiency is decreased by reduction in thrust. In this work, lifting line of propeller, where the propeller blades are considered to be sufficiently thin and narrow and substituted by a single vortex line, is used to determine propeller force and radial distribution of bound circulation and pitch. Using the results from lifting line theory, a lifting surface analysis can be achieved where the blades are modelled as sheet singularities. Lifting surface representation of propeller can then be used to analyse the performance of the blade geometry. Finally the procedure and software developed in this thesis could provide the designer more sound propeller geometry. VII