Yoğun bakım hastalarının çevresel stresör algısının konfor düzeyi üzerine etkisi
The effect of environmental stressor perception on the comfort level of intensive care unit patients
  1. Tez No: 677239
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKDAĞ KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE BAL ÖZKAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı yoğun bakım hastalarının çevresel stresör algısının konfor düzeyi üzerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma 1 Ocak- 30 Nisan 2021 tarihleri arasında, Sinop Atatürk Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitelerinde (YBÜ) yatarak tedavi gören 111 hasta ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Yoğun Bakım Ünitesi Çevresel Stresörler Ölçeği (YBÜÇSÖ)”,“Genel Konfor Ölçeği (GKÖ)”,“Numerik Ağrı Skalası”ve“Numerik Bulantı Skalası”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde;“Statistical Package For Social Science (SPSS)”21 kullanılmıştır. Verilerin analizinde hangi yöntemin kullanılacağına belirleyebilmek için grupların normal dağılıp dağılmadığına Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov uygunluğu, basıklık ve çarpıklık değerleri kontrol edilerek karar verilmiştir. Bağımsız iki grup arasındaki verilerin ilişkisi karşılaştırırken T- testi, ikiden fazla grup arasındaki ilişki karşılaştırılırken Anova testi kullanılmıştır. Hastaların çevresel stres algısı ile konfor düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirebilmek için pearson korelasyon analizi ve lineer regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 66,11+12,61 yıl olup %64,9'unun erkek, %75,7'sinin evli, %51,4'ünün ilkokul mezunu olduğu ve %50,5'inin emekli olduğu belirlenmiştir. Hastaların %83,8'inin en az bir kronik hastalığı olduğu ve %81,7 oranı ile en sık görülen kronik hastalığın hipertansiyon olduğu, %87,4'ünün daha önce hastanede yatmış olup, %49,5'i daha önce yoğun bakımda yatmış olduğu, %73'ünün YBÜ'de iki-beş gün süre ile kaldığı ve hastaların %65,8'inin genel sağlık düzeyi algılarının iyi olduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırmaya katılan hastaların YBÜÇSÖ ortalama puanları 100,81±19,31 olarak ve Cronbach's Alpha katsayısı 0,92 olarak bulunmuştur. Hastaların GKÖ toplam puan ortalaması 135,24±18,04 olarak ve Cronbach's Alpha katsayısı 0,90 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of environmental stressor perception on the comfort level of intensive care patients. Material and methods: The study was conducted with 111 patients who were hospitalized in Sinop Atatürk State Hospital Intensive Care Units (ICU) between January 1 and April 30, 2021.“Patient Identification Form”,“Intensive Care Unit Environmental Stressors Scale (ICUESS)”,“General Comfort Scale (GCS)”,“Numeric Pain Scale”and“Numeric Nausea Scale”were used to collect data. In the evaluation of the data;“Statistical Package for Social Science (SPSS)”21 was used. In order to determine which method to use in the analysis of the data, it was decided whether the groups were normally distributed or not by checking the Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov conformity, kurtosis and skewness values. The T-test was used when comparing the relationship of data between two independent groups, and the Anova test was used when comparing the relationship between more than two groups. Pearson correlation analysis and linear regression analysis were performed to evaluate the relationship between the environmental stress perception and comfort level of the patients. Findings: The mean age of the patients participating in the study was 66.11+12.61 years and it was determined that 64.9% were male, 75.7% were married, 51.4% were primary school graduates and 50.5% were retired. 83.8% of the patients had at least one chronic disease and the most common chronic disease was hypertension with a rate of 81.7%, 87.4% of them had been hospitalized before and 49.5% of them were in intensive care unit before. It was determined that 73% of the patients stayed in the ICU for two to five days, and 65.8% of the patients had good perceptions of their general health level. The mean ICUESS score of the patients participating in the study was found to be 100.81±19.31 and the Cronbach's Alpha coefficient was 0.92. The mean GCS total score of the patients was 135.24±18.04 and the Cronbach's Alpha coefficient was 0.90.