Ultrasonik yöntemlerle küresel grafitli dökme demirlerde mikroyapı kontrolü
The Microstructure control by ultrasonic methods in ductile iron
- Tez No: 67728
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Küresel grafitli dökme demirlerin günümüzde çok önemli bir malzeme grubunu teşkil ettiği herkesçe kabul edilmektedir. Küresel grafitli dökme demirlere bu ayrıcalığı sağlayan mekanik özellikleri korozyon direncidir, bilhassa östemperleme ısıl işlemi ile mekanik özelliklerde bir artış sağlanmaktadır. Mekanik özelliklerini, matris yapısı yanında etkileyen en önemli etken yapıda küresel formda bulunan grafitlerin; küreselleşme yüzdesi, hacimsel miktar' ve boyutudur. Bunlara döküm işlemleri ve aşılama ile en optimum değerlere ulaşılması amaçlanmaktadır. Kaliteli bir üretim için mikroyapıdaki matris ve küresel grafit durumunun incelenmesi zorunludur. Bu inceleme ülkemizde genellikle metalografik yöntemle ve görüntü analiz sistemi ile yapılabilmektedir. Bu durum uygun olması ile birlikte zaman alması ve bölgesel inceleme yapma sağladığından daha hızlı ve kolay muayene yöntemleri araştırılmış olup bu konuda ultrasonik hız ölçme tekniği ile küresel grafitli dökme demirlerin matris yapısı, küreselleşme yüzdeleri ile küresel grafit miktarı bulunabilmektedir. Bu çalışmada DDK 40 (ferritik) ve DDK 60 (perlitik) rumuzlu ferritik ve perlitik matrisli küresel grafitli dökme demirlerde döküldükleri konumda görüntü analiz sistemi yardımı ile (Buehler-Omnimet Advantage), ferrit-perlit miktarları, grafit miktarı, grafit boyutu, küre sayısı ve küreselleşme yüzdeleri ölçülmüştür. Çekme testi ve sertlik ölçümleri ile çekme mukavemeti, uzama yüzdesi ve sertlik değerleri belirlenmiştir. Daha sonra aynı numuneler üzerinde ultrasonik hız ölçümleri yapılarak ultrasonik hız ölçümleri ile matris yapısındaki değişimi, küreselleşme, küre sayısı, perlit miktarı, grafit boyutu arasındaki bağlantıyı veren diyagramlar elde edilmiştir. IXand hardness tests. Then, by measuring ultrasonic velocity on the same samples, the diagrams that show the relationship between the change in matrix structure, nodularity, number of nodules, pearlite amount and graphite size are obtained. In these castings, the austempering heat treatment has an important role. So, for the other part of project, the effect of the bainitic microstructure has been searched by measuring the ultrasonic velocity on the ductile iron austempered at 370°C, 275°C and 235°C after austenizing at 900°C. xn
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, it is accepted that the ductile cast iron constitutes very important part of material group. The corrosion resistance and the mechanical properties give this privilege to ductile cast iron. Especially, there is an increase in the mechanical properties by austempering heat treatment. Besides matrix structure, the most important factors that affect the mechanical properties are the nodularity percentage, volame fraction and the graphite size that exists in uıe spherical form in the structure. it is aimed to achieve the most optimum values of these parameiers by casting processes and the inoculation method. in order to obtain the quality in production, it is necessary to examine the matrix and the nodular graphite situation of the microstructure. in our country, this examination is usually performed by metallographic method and the image analysis system. Although these methods are appropriate, it takes too much time and only the regional examination is possible. So, more fast and easy inspection techniques have been searched and it is found that by ultrasonic velocity measuring technique, the matrix structure, the percentage of nodularity and the nodular graphite amount of ductile cast iron can be detected. in this study, two kinds of the ductile cast iron symbolized as DDK 40 (ferritic) and DDK 60 (pearlitic) are evaluated as cast condition by image analysis system (Buehler- Omnimet Advantage). By this method the volume fraction of pearlite, ferrite and graphite, percentage of nodularity, number of nodules, graphite sizes of these samples are measured. Also, the tensile strength, elongation and hardness values of these specimens are obtained by tensile XIand hardness tests. Then, by measuring ultrasonic velocity on the same samples, the diagrams that show the relationship between the change in matrix structure, nodularity, number of nodules, pearlite amount and graphite size are obtained. In these castings, the austempering heat treatment has an important role. So, for the other part of project, the effect of the bainitic microstructure has been searched by measuring the ultrasonic velocity on the ductile iron austempered at 370°C, 275°C and 235°C after austenizing at 900°C. xn