Sm-Co ve Nd-Fe-B bazlı nadir toprak elementi kalıcı magnetlerinin üretimi
- Tez No: 67727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİŞAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Kalıcı magnet, demagnetize alana yüksek dayanç gösterebilen, yüksek mağnetik akı yoğunluğuna sahip, kullanım esnasında stabil katı malzemeler olarak tanımlanabilir. Kalıcı magnetler sıcaklık etkilerine, mekanik şoklara ve demağnetleme alanlarına duyarlıdırlar. Kalıcı magnet malzemeleri farklı alaşımları, intermetalikleri ve seramikleri içerirler. Ortak adlarla anılan alaşımlar; AINiCo, Cunife, Vanadyum ve Molibden içeren Fe-Co alaşımları, Pt-Co alaşımları, Sert Ferritler ve nadir toprak elementlerinden oluşan alşımlardır. Mağnetik malzemelerin her biri mağnetik özellikler, mekanik özellikler, korozyona karşı dayanım ve ısıl duyarlılık parametrelerini kendi bünyelerinde verirler. Bu faktörler kullanıcıya geniş aralıkta çalışma olanağı sağlar. Kalıcı magnetler, yüksek mağnetik indüksiyon üreten magnet yapısı içinde atomatik ve modüler momentlerin karşılıklı etkileşimleri üzerine kurulmuşlardır. Kalıcı magnetler ferromağnetik veya ferrimağnetik olarak sınıflandırılmalarına rağmen diamağnetiklik ya da paramağnetiklik içermezler. Doğal ferromağnetik elementler Fe,Ni ve Co'tır. Diğer elementler Mn veya Cr gibi düzenli atomik boşluk içeren ferromağnetik yapabilen elementlerdir. Ferromağnetik metaller diğer metaller veya seramik magnetlerin dahil olduğu ferrimağnetikler ile bileşik yapabilmektedir. Kalıcı magnet malzemelerin en önemli karakteristikleri yüksek indüksiyon, demağnetizasyona yüksek dayanç ve max. enerji içeriğidir. Mağnetik indüksiyon bileşimle sınırlıdır. İkili Fe-Co alaşımlarında durağan indüksiyon en yüksek değere ulaşır. Demağnetizasyona karşı dayanç bileşimle şekil ve kristal anizotropisinden daha az etkilenir. Yapıda meydana gelen alt taneler de mekanizmayı etkilemektedir. Çökelmeler, gerilimler ve diğer malzeme kusurları uygun parçacık teknolojisi ile demağnetizasyona karşı dayanç karakteristiğinin sağlanmasında kullanılır. Max. enerji miktarı kalıcı magnetlerin en belirgin özelliğidir. Kalıcı magnetler birincil olarak potansiyel enerji formunda mağnetik akı alanı üretir. Gerek max. enerji miktarı gerekse diğer mağnetik parametreler kalıcı magnet malzemesine bağlı olarak en iyi, histerisis eğrisi ile tanımlanır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Permanent magnet is the term used to describe solid materials that have sufficiently high resistance to demagnetizing fields and sufficiently high magnetic flux output to provide useful and stable magnetic fields. Permanent magnet materials include a variety of alloys, intermetallics, and ceramics. Commonly included are Alnico, Cunife, iron-cobalt alloys containing vanadium or molybdenum, platinum-cobalt, hard ferrits, and rare-earth alloys. Each type of magnet material possesses unique magnetic and mechanical properties, corrosion resistance and temperature sensitivity. These factors provide designers with a wide range of options in designing magnetic parts. Permanent magnet materials are based on the cooperation of atomic and molecular moments within a magnet body to produce a high magnetic induction. These materials are classified ferromagnetic or ferrimagnetic and do not include diamagnetic or paramagnetic materials. The natural ferromagnetic elements are iron, nickel and cobalt. Other elements, such as manganese or chromium, can be made ferromagnetic by alloying to induce proper atomic spacing. Ferromagnetic metals combine with other metals or with oxides to form ferrimagnetic substances; ceramic magnets are of this type. Permanent magnet materials are developed for their chief magnetic characteristics; high induction, high resistance to demagnetization, and maximum energy content. Magnetic induction is limited by composition; the highest saturation induction is found in binary iron-cobalt alloys. Resistance to demagnetization is conditioned less by composition than by shape or crystal anisotropics and the mechanism that subdivide materials into microscopic regions. Precipitations, strains and other material imperfections, and fine particle technology are all used to obtain a characteristic resistance to demagnetization. Maximum energy content is most important because permanent magnets are used primarily to produce a magnetic flux field. Max. energy content and certain other characteristics of materials used for magnets, are best described by its hysteresis loop. VIII