Çeliklerde difüzyonla karbür kaplama teknolojisi
  1. Tez No: 67729
  2. Yazar: DENİZ TOPLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Teknolojideki hızlı gelişme malzemelerden daha üstün nitelikler istemekte, yüksek sıcaklıklara, darbelere, gerilmelere, aşınmaya, korozyona dayanım gibi birçok özelliğin bir arada bulunmasını gerektirmektedir. Bu özellikleri malzemede temin etmek için borür, nitrür, karbürlere dayak seramik kaplamalar geliştirilmiştir. Karakteristik olarak karbürler sertlikleri, elektrik ve ısıl iletkenlikleri yüksek kararlı bileşiklerdir. Bununla beraber kırılgan olmaları karbürlerin yapısal uygulamalarda tek malzeme olarak kullanılmasını engellemiştir ve karbür kaplamalar geliştirilmiştir. Bu çalışmanın teorik kısmında karbürlerin genel özelliklerine, karbür kaplama yöntemlerine ve elde edilen kaplamaların bir mukayesesine değinilmiştir. Deneysel kısımda değişik gruptaki çelik malzemelerin yüzeyi krom karbür tabakası ile kaplanmıştır. Kaplama yöntemi olarak difüzyonla karbür kaplama teknolojisi kullanılmıştır. İlk olarak gerekli bileşim temin edilmiş ve deney için gerekli ekipman kurulmuştur. Deneyler değişik gruptaki çelik malzemeler için (X210Crl2, C60,50CrMo4) 8, 4, 2 saatlik bekleme sürelerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuçta elde edilen kaplamalarda kalınlık, mikrosertlik ölçümleri ve mikroyapı karakterizasyonu yapılmıştır. Deney bulgularının irdelendiği sonuç bölümü ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technical development requires materials with high resistance to dynamic forces at ambient temperatures, wear and corrosion resistance and strength. These proporties of materials are believed to be equally important for industrial use. To produce such materials, boride, nitride, carbide and ceramic coating have recently been developed. Characteristically carbides are known to be extremely hard and high of electrical and thermal conductive compounds. However, the brittle behavior of carbides prevents them to be used alone as structural materials. Due to these disadvantages, carbide coatings were introduced. In the literature survey of this work the general properties of carbides, carbide coating techniques and a comparison of various coating are broadly presented. In the experimental work, surface of three different steel materials were chrome coated by diffusion coating process. For this reason, all the necessary chemicals and experimental facilities were provided. Diffusion coating process of materials were conducted for periods of 2, 4 and 8 hours. At the end of thermally activated process, characterization of the coating, such as thickness, microhardness values and microstructure features, were examined by several metalographic methods. Finally the results derived from the experimental work were discussed.