Zygmunt Bauman'ın akışkan modernite yaklaşımının iletişim olgusuna yansıması
Reflection of Zygmunt Bauman's fluid modernity approach to communication phenomenon
- Tez No: 677285
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA ILGAZ BÜYÜKBAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
İnsan sosyal bir varlıktır ve onun en temel özelliklerinden birisi iletişim hâlinde olmaktır. Literatürel olarak iletişim olgusu için farklı tanımlamalar yapılmıştır. Bu tanımlamaların ortak vurgusu, insanın etkileşim hâlinde olmasıdır. Bu bağlamda iletişim kavramını hayatın kavşak noktası olarak değerlendirmek mümkündür. Geçen zaman hayatı değiştirmekte, dönüştürmekte ve farklı bir boyuta taşımaktadır. Hayatın değişimi ise her şey gibi iletişim olgusunun da değişmesine neden olmaktadır. Klasik dönemin iletişim anlayışı ve işleyiş biçimi modern dönem ile sona ermiştir. Modernitenin iletişim anlayışı ve işleyiş biçimi ise postmodern dönemde bambaşka bir form kazanmıştır. Sözü edilen değişim ve dönüşümü eleştirel bir bakış açısıyla ele alan bu çalışmada sosyolog Zygmunt Bauman'ın“Akışkan Modernite”tanımı ve diğer görüşlerinden faydalanılmıştır. Genel olarak postmodern dönemin iletişim anlayışı ve işleyiş biçiminin anlamsal karşılığının ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human beings are social creatures and one of its most basic feature is to be in communication. Different definitions have been made for the communication phenomenon in the literature. The common emphasis of these definitions is that human beings are in interaction. In this context, it is possible to evaluate the concept of communication as the crossroads of life. The passing of time changes, transforms and carries life to a different dimension. On the other hand, the change in life causes the communication phenomenon to change like everything else. In this study, which takes a critical view of the a mentioned change and transformation, sociologist Zygmunt Bauman's definition of“Fluid Modernity”and other views were used. In general, it is aimed to reveal the semantic equivalent of the communication understanding and functioning style of the postmodern period.