Zygmunt Bauman'da akışkan modernite olgusu
Zygmunt Bauman'da akişkan modernite olgusu
- Tez No: 803858
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Tuğba ELMA ZYGMUNT BAUMAN'DA AKIŞKAN MODERNİTE OLGUSU Yüksek Lisans Tezi Konya, 2023 Biz bu çalışmada, 2017 yılında vefat etmiş olan, ömrü boyunca çıkardığı eserler sayesinde büyük yankılar uyandıran sosyolog“Zygmunt Bauman'ın akışkan modernite olgusu”üzerine söylediklerini yorumlamaya çalışacağız. Amacımız modern çağın getirmiş oldukları ve akabinde götürdüklerini kendi perspektifinden değerlendiren Bauman'ın görüşlerinin, özellikle sosyoloji öğrencileri başta olmak üzere merak uyandırarak postmodernite ve Bauman'ı incelemelerini, öğrenmelerini ve tanımalarını sağlamaktır. Çalışmamızın yöntemi, Zygmunt Bauman'ın yayınlamış olduğu makale, kitap ve söyleşileri üzerinden konunun doküman analizi yapılarak okuyucuya sunmaktır. Zygmunt Bauman'ın ilerlediği metot bugün geldiğimiz noktada modernitenin vermeyi düşlediklerinden uzakta olduğumuzu dolayısıyla postmodernitenin ayrı bir çağ olarak karşımıza çıktığını anlamamızı sağlamaktadır. Bauman uzun yıllar yaşamış ve pek çok döneme bizzat şahitlik etmiş, bazen kendi düşüncelerinden vazgeçmiş ve yenilerine yelken açmış bir sosyal teorisyen olarak karşımıza çıkar. Yaşadığımız çağda aktüel bir husus olan akışkan modernite kavramına Zygmunt Bauman'ın yaşam öyküsünden hareketle tecrübe ve birikimi incelenmiştir. Bunun sonucunda Holocaust, sürgün hayatı, yabancı kavramı, modernite, postmodernite, kimlik bunalımı, kapitalizm gibi kavramlara sıkça değindiğini söyleyebiliriz. Sonuç olarak günümüz dünyasında bireyselleşme ön plana çıkmış, vicdani sorumluluklar azalmıştır. Hazcılık üzerinde insanların popüler olana yönelmesi ve dahi kendisini gözler önünde sergilemek istemesi çağımızın en büyük salgınlarındandır. Yeni olan her şey bir sonraki versiyonu merak edilerek doğar. Bu sonsuz girdap durup düşünmeyi zorlaştırır. Yerel olan kültür küreselleşen dünyada erimektedir. Sosyal medya bu işi hızlandırmaktadır. İnsanlar benliklerine sahip çıkıp ahlaklı olmayı seçtiklerinde yeni düzensizlik bir temele oturacaktır. Anahtar Kelimeler Zygmunt Bauman, postmodernite, akışkan modernite, modernite, kimlik bunalımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tuğba ELMA THE PHENOMENON OF LIQUID MODERNITY IN ZYGMUNT BAUMAN Master's Thesis Konya, 2023 In this study, we will try to interpret what sociologist Zygmunt Bauman said about the phenomenon of fluid modernity, who passed away in 2017 and had great repercussions thanks to the works he produced throughout his life. Our aim is to ensure that Bauman's views, who evaluate what the modern age has brought and what it has brought, from his own perspective, arouse curiosity, especially sociology students, to examine, learn and recognize postmodernity and Bauman. The method of our study is to present the subject to the reader by making a document analysis of the articles, books and interviews published by Zygmunt Bauman. The method Zygmunt Bauman advances enables us to understand that at the point we have reached today, we are far from what modernity dreams of giving, so that postmodernity is a separate era. Bauman appears before us as a social theorist who lived for many years and witnessed many periods, sometimes gave up on his own ideas and set sail for new ones. Based on the life story of Zygmunt Bauman, the concept of fluid modernity, which is an actual issue in our age, has been examined. As a result, we can say that he frequently refers to concepts such as the Holocaust, exile, the concept of the foreigner, modernity, postmodernity, identity crisis, capitalism. As a result, in today's world, individualization has come to the fore and conscientious responsibilities have decreased. It is one of the biggest epidemics of our age that people turn to the popular on hedonism and even want to show themselves in front of them. Everything new is born out of curiosity about the next version. This endless vortex makes it difficult to stop and think. Local culture dissolves in the globalizing world. Social media accelerates this. When people choose to take care of themselves and be moral, the new disorder will be established. Keywords Zygmunt Bauman, postmodernity, liquid modernity, modernity, identity crisis