Zygmunt Bauman'ın refah devleti hakkındaki düşünceleri
Réflexions de Zygmunt Bauman sur l'état-providence
- Tez No: 750817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRDEN GÜNGÖREN BULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, devletin uyruğuna karşı taşıdığı sorumlulukları ve bu sorumlulukların sınırları tartışmalarına yeni bir bakış açısı ile katkı sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Çağımızın önemli sosyologlarından Zygmunt Bauman'ın Akışkan Modernite teorisinden yararlanarak cevabı aranan temel soru günümüzde etkililiği tartışılan refah devleti güvencelerinin neden azaldığı sorusu olacaktır. Refah devleti, sermaye ve emek arasında varılan bir uzlaşma olarak görülmekte ve günümüzde özelleştirmeyle beraber örneğinin azaldığı kabul edilmektedir. Ancak buna rağmen toplumsal servetin bölüşümü, emek ve sermaye ilişkileri önemini korumaktadır. Nitekim orta çağın kapalı cemaatlerinden şehrin dağınık toplumuna geçen insanlar için toplumsal sorumluluk tartışmalı bir kavram olmaya devam etmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde incelenecek olan dünyanın geçirdiği değişimler, insan ilişkilerinde de etkili olmuştur. Kapitalizmin yeni koşullarında birey olarak inşa edilen insanlar, kendi yazgılarını ellerine almış ve risklerle tek başlarına savaşmaya başlamıştır. Zygmunt Bauman'ın kısaca toplumsal üretilen sorunların bireysel risklere indirgenmesi olarak belirtilebilecek eleştirisi bu bağlamda refah devleti düşüncesiyle doğrudan bağlantılıdır. Çalışma, iki ana kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda kuramsal çerçeve çizilerek günümüzde modernite ve postmodernite teorileri arasında Bauman'ın bulunduğu konum açıklanmaya çalışılmıştır. Böylece refah devleti düşüncesi açıklanmadan, okuyucuya teorik ve tarihsel bir zemin sağlanarak çalışmanın hangi bağlamda okunması gerektiği aktarılmaya çalışılmıştır. İkinci ana kısımda ise oluşturulan temel teoriyi derinleştirerek Zygmunt Bauman'ın refah devleti hakkındaki düşünceleri ve analizleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in order to contribute to the discussion of the responsibilities of the state towards its nationality and the limits of these responsibilities with a new perspective. The main question to be answered with the help of one of the most important sociologists of our age, Zygmunt Bauman's theory of the liquid modernity, will be the question of why the welfare state guarantees are decreasing. The welfare state is seen as a compromise between capital and labor, and today it is accepted that its representatives has decreased as a result of privatization. However, despite this, the distribution of social wealth, labor and capital relations maintain their importance. As a matter of fact, social responsibility continues to be a controversial concept for people who have moved from the closed communities of the middle age to the scattered society of the city. The changes in the world, which will be examined in the first part of the study, have also been effective in human relations. People who were built as individuals under the new conditions of capitalism took their own destinies and started to fight risks alone. Zygmunt Bauman's criticism, which can be defined as the reduction of socially produced problems to individual risks, is directly related to the idea of the welfare state in this context. The study consists of two main parts. In the first part, by drawing a theoretical framework, Bauman's position between modernity and postmodernity theories is tried to be explained. Thus, before explaining the idea of the welfare state, it was tried to convey the context in which the study should be read by providing the reader with a theoretical and historical background. In the second main part, Zygmunt Bauman's thoughts and analyzes about the welfare state are explained by deepening the basic theory.