Karbotermik redüksiyon yöntemiyle ferromangan üretimi
Production of ferromanganese by carbothermic reduction
- Tez No: 67730
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN MARŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Çelik eldesinde önemli bir alaşım elemanı olarak kullanılan ferromanganın Türkiye'de üretim olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla Denizli-Tavas bölgesi mangan cevherini redükleyerek ferromangan eldesi olanakları üzerinde çalışılmıştır. Çalışmanın amacı ferromangan cevherinin bileşimini tespit etmek ve karbon ile redüksiyon olanaklarını araştırmaktır. Mangan cevheri 550 °C, 950 °C ve 1200 °C'de kalsine edilerek işlem sonunda her bir sıcaklıkta oluşan fazlar saptanmıştır. Bu konudaki deneysel sonuçlar kullanılarak MnCVnin sırası ile Mn203, Mn3Ü4 ve MnO haline redüklendiği belirlenmiştir. Cevherin redüksiyon fazlan belirlendikten sonra, 1100 °C ile 1350 °C sıcaklık aralığında argon atmosferi altında saf grafit ile karbotermik redüksiyonu yapılmıştır. Redüksiyon işlemi sonunda her bir sıcaklıkta oluşan fazlar X-ışını difraksiyon analizi (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve X-ışını enerji dağılım analizi (EDAX) ile belirlenmiştir. Redüksiyon derecesi ve oranının, sıcaklığın artması ve tane boyutunun küçülmesi ile arttığı gözlenmiştir. Redüksiyonun iki basamakta gerçekleştiği bulunmuştur: 1. Birinci basamak, mangan ve demire ait yüksek dereceli oksitlerin, MnO ve FeO'e hızlı bir redüksiyonunu kapsar. 2. İkinci basamak MnO ve FeO'in demir ve mangana ait karışık karbürlere redüklendiği yavaş bir basamaktır. Metalleşme, demirin rasgele çekirdeklenmesi ile başladı. Demir çekirdekleri hemen sonra partikül içerisinde MnO taneleri etrafında karbürlendi. Bunlar boyutça büyüyerek mangan içerisinde zenginleşti ve oksit tanelerini kapladı. Element analizi sonucu yüksek karbonlu ferromangan üretildiği anlaşılmıştır. XVI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The production possibilities of ferromanganese in Turkey, which takes an important place as an alloying element for the production of steel, has been researched. For this aim manganese ore from Denizli-Tavas region has been reducted. The aim of this study is to establish the chemical analysis of the manganese ore and investigate the reduction possibilities with carbon. The manganese ore has been calcined at the temperatures of 550 °C, 950 °C and 1200 °C. The phases formed at each temperature after the calcination process were identified. The experimental results have revealed that MnÛ2 has been reducted to the formation of Mn2(>3, Mn3Û4 and MnO respectively. After the detection of manganese phases, it has been reducted in the temperature range 1 100 °C to 1350 °C with pure graphite as the reductant under argon atmosphere. The phases formed at each temperature after the reduction process were identified by using techniques of X-ray diffraction analysis (XRD), scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive analysis of X-rays (ED AX). It has been observed that the rate and degree of reduction increased with increasing temperature and decreasing particle size. The reduction was found to occur in two stages: 1. The first stage includes the rapid reduction of higher oxides of manganese and iron to MnO and FeO. 2. The second stage is slower during which MnO and FeO are reduced to mixed carbide of iron and manganese. Metallisation started as random nucleation of iron, which subsequently was carburized around MnO grains inside the particle. These grew in size and became progressively richer in manganese and covered the oxide particles. It has been found by element analysis that high carbon ferromanganese has producted. XVII