Sosyal bilgiler öğretiminde tarihi roman kullanımına yönelik öğretmen görüşleri (Mersin ili örneği)
Teacher's opinions on the use of historic novel in social studies teaching (Mersin province example)
  1. Tez No: 677295
  2. Yazar: SAMİ DUTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA TOMBULOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmamız sosyal bilgiler öğretmenlerinin düşünceleri ışığında Milli Eğitim Bakanlı-ğı'na bağlı resmi ortaokullarda okutulan sosyal bilgiler derslerinde tarih konularının öğretimin-de, tarihi roman kullanımına yönelik öğretmen görüşlerini tespit etmek amacıyla“Sosyal Bilgi-ler Öğretiminde Tarihi Roman Kullanımına Yönelik Öğretmen Görüşleri (Mersin İli Örneği) ”adı altında yürütülmüştür. Bu araştırmanın evreni Mersin il genelinde resmi ortaokullarda görev yapan 760 sosyal bilgiler öğretmeninden oluşmaktadır. Bu evreni temsil etmeye yönelik, Mer-sin ili Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir ilçelerinde görev yapan 67'si kadın (%43,2), 88'i er-kek (%56,8) 155 sosyal bilgiler öğretmeni araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştır-mada verileri elde etmek için geliştirilmiş olan ölçek ile Mersin ili Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir ilçelerinde görev yapan 155 sosyal bilgiler öğretmeninin görüşüne başvurulmuştur. Elde edilen veriler SPSS bilgisayar programı kullanılarak analiz edilmiştir. SPSS girdilerini analiz etmek için betimsel istatistik test teknikleri kullanılmıştır. Sıklık analizi ve maddelerin yüzdesi hesaplanmış ve tablolaştırılmıştır. Verilerin analizine göre, tarihi romana yönelik sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşlerini değerlendirmeyi amaçlayan bu araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin derslerde tarihi roman kullanımına yönelik olumlu görüşe sahip oldukları so-nucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre sosyal bilgiler öğretmenlerinin tarihi romanlara yönelik görüşlerinde cinsiyet, süreli yayın takibi, mesleki hizmet yılı, tarihi roman okuma sıklığı durumlarına göre anlamlı bir fark görülmezken; mezun olunan asıl branşa göre sosyal bilgiler mezunları ile sınıf öğretmenliği mezunları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Bu bulgudan hareketle asıl branşı sosyal bilgiler olanların asıl branşı sınıf öğretmenliği olanlara göre daha yüksek olumlu görüşe sahip olduklarına ve alan yeterliliğinin tarihi romanların sosyal bilgiler öğretiminde kullanımında önemli bir etken olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research was carried out under the name of“Teacher Opinions on the Use of Historical Novels in Social Studies Teaching (Mersin province example) ”in order to determine the opinions of teachers on the use of historical novels in the teaching of history subjects in social studies lessons taught in official secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the light of the opinions of social studies teachers. The universe of this research consists of 760 social studies teachers working in public secondary schools throughout Mersin. In order to represent this universe, 155 social studies teachers, 67 female (43.2%) and 88 male (56.8%), working in the Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir districts of Mersin constitute the sample of the research. With the scale developed to obtain the data in the research, the opinions of 155 social studies teachers working in Akdeniz, Mezitli, Toroslar and Yenişehir districts of Mersin province were consulted. The obtained data were analyzed using the SPSS computer program. Descriptive statistical testing techniques were used to analyze the SPSS inputs. Frequency analysis and percentage of items were calculated and tabulated. According to the analysis of the data, as a result of this research, which aims to evaluate the views of social studies teachers on historical novels, it has been concluded that social studies teachers have positive views on the use of historical novels in lessons. According to the research findings, while there is no significant difference in the views of social studies teachers on historical novels according to gender, periodical follow-up, years of professional service, and frequency of reading historical novels; It is seen that there is a significant difference between social studies graduates and classroom teaching graduates according to the main branch of graduation. Based on this finding, it was concluded that those whose main branch was social studies had a higher positive opinion than those whose main branch was classroom teaching, and that field proficiency was an important factor in the use of historical novels in social studies teaching.