Doğu Anadolu Bölgesinde ısı yalıtımlı duvar kesitleri oluşturulması ve yoğuşma kontrolü (Erzurum Örneği)
Forming heat insulated wll gross section and densing control in the East Anatolian Region (Erzurum example)
  1. Tez No: 67731
  2. Yazar: ESRA KAVAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ZORER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Bu çalışmada yapı kabuğunu oluşturan öğelerden biri olan saydamsız dış duvar kesitleri incelenmiş, ısısal konfor yönünden değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı,. ısı yalıtım yönetmeliğinde önerilen kesitler ve,. güncel yalıtım malzemeleriyle oluşturulan kesitlerin en çok uygulanabilirliği olanlarının seçilip iç yüzey sıcaklığı (İYS) açısından incelenmesi, yoğuşma kontrolünün yapılması ve kesitlerin ısısal konfor açısından uygun olup olmadığı belirlenerek uygulamada yararlanılabilecek sonuçlar ortaya koymaktır. Çalışma 4 ana bölüm ve eklerden oluşmaktadır. 1. Bölümde, ısısal konfor etkenlerin yapı kabuğuyla ilişkisi anlatılmıştır. 2. Bölümde Doğu Anadolu Bölgesi ve Erzurum ilinin iklimi tanıtılmış, iç iklimsel koşullar belirlenmiştir. 3. Bölümde, Erzurum ilinin iklim koşullarında, duvar kesitleri, iç yüzey sıcaklığı ve yoğuşma yönünde incelenmiştir. 4. Bölümde, incelenen kesitler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this project, nontransparent outer wall cross sections which is one of materials that forms the building shell, are investigated and evaluated by means of thermal conveniences. Aim of this project,. suggested cross sections in heat insultaing regulations and * selection of most usable cross sections formed by new insulating materials and analyzing for the internal surface heat (ISH), to realize the control of densing and making clear whether the cross sections are suitable for thermal conveniences and get reasons which can be used in applications. Project is formed by 4 sections and enclosures. In the 1. section, the relations between thermal conveniences factors and buiding shell is told In the 2. section, Eastern Anatolian and the city of Erzurum' s climate is explained and internal climatic conditions are determined. In the 3. section, in the city of Erzurum' s climate conditions, cross sections are investigated by means of internal surface heat and densing. In the 4. sectipn, investigated cross sections are evaluated comperative. II