Flexural behavior of reinforced concrete beams with large web opening strengthened with different kinds of FRP composite under cycling load
- Tez No: 677324
- Danışmanlar: Prof. Dr. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mevcut makalede, karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) laminatların eğilme bölgesinde ağ açıklıklı betonarme kirişin (RCB) eğilme dayanımı üzerindeki etkisi sayısal bir yöntem kullanılarak araştırılmıştır. Mevcut çalışmanın temel amacı, CFRP laminatları ile güçlendirilmiş betonarme kirişin modellenerek CFRP'nin kirişin eğilme dayanımı üzerindeki etkilerini gözlemlemektir. Bu amaçla, çevrimsel yükleme altındaki Sekiz RC kirişin eğilme davranışını araştırmak için çevrimsel yükleme uygulandı. Tüm kirişler aynı boyutlarda uzunluk, genişlik ve derinlikte (2400 × 300 × 200) mm, ABAQUS yazılımı kullanılarak sonlu elemanlar metodu ile modellenmiştir. Hem eğilme mukavemeti hem de etriye donatısı için çelik çubuklar kullanılmıştır. Çevrimsel yükleme kullanılarak dört noktalı eğme testleri gerçekleştirildi. Ayrıca farklı boyutlardaki ağ açıklıklarının (Yan uzunluk eninin% 40, 50,% 60'ı) betonarme kirişlerin eğilme davranışına etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Taban kirişinin ve CFRP takviyeli kirişin eğilme dayanımı, bölgesel analizi ve sünekliği analiz edildi. Simülasyonların sonuçları, CFRP laminatlarının taban kirişinin gücünü önemli ölçüde artırdığını ortaya çıkar
Özet (Çeviri)
In the current paper, the effect of carbon fiber reinforced polymer (CFRP) laminates on the flexural strength of reinforced concrete beam (RCB) with the web opening in the flexural zone was investigated using a numerical method. The main aim of the current work is to model the reinforced concrete beam strengthen by CFRP laminates to observe the influences of CFRP on the flexural strength of the beam. To this end, cyclic loading was applied to investigate the flexural behaviour of the Eight RC beams under the cyclic loading. All beams kept the same dimensions length, breadth, and depth (2400 × 300 × 200) mm were modeled in the finite elements adopted by ABAQUS software. Steel bars have been used for both flexural strengthening and stirrups. A Four-point bending tests were performed using cyclic loading. Furthermore, the effect of web openings with different sizes (Side length of 40, 50, 60% of the breadth) on the flexural behavior of RC beams was investigated in detail. The flexural strength, local analysis, and ductility of the base beam and CFRP reinforced beam were analyzed. The results of the simulations revealed that the CFRP laminates enhanced the strength of the base beam significantly.