The shear behavior of reinforced concrete beams with different types of fibers
Farklı lif türlerine sahip betonarme kirişlerin kesme davranışı
  1. Tez No: 799317
  2. Yazar: HIND NAJI ABDULRIDHA AL-SUDANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Açıklıkların büyük ölçekli içi boş kesitli betonarme kirişlerin yapısal davranışı üzerindeki etkisi acil araştırma gerektirir. Spesifik olarak, RC ışınlarının ağırlığını ve masrafını büyük ölçüde azaltabilecek daha geniş açıklıklar. Mevcut literatürün kapsamlı bir analizi, betonarme kirişlerdeki büyük deliklerin daha önce araştırılmadığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle, iki farklı tipteki açıklığın büyük ölçekli içi boş kesitli betonarme kirişlerin yapısal davranışı üzerindeki etkisinin belirlenmesi bu çalışmanın birincil odak noktası olmuştur. RC kirişlerdeki açıklıkların yeteneklerini büyük ölçüde azalttığı göz önüne alındığında, optimum performans için bunların güçlendirilmesi gerekir. Kirişler ve kolonlar gibi betonarme elemanların mukavemetini değiştirmek için çeşitli FR türlerinin kullanımına ilişkin çok sayıda araştırma çok fazla yayınlandı. Geliştirilen modeller burulma ve eğilme yüklerine maruz kalırken doğrusal olmayan analiz yapılmıştır. Tamamen burulma gerilimi testinde, içi boş kirişin (H) mukavemetinin kirişin (H300) mukavemetinden daha büyük olduğu gösterilmiştir. H300 indeksli kirişler, içi boş kirişlerden (H) daha az nihai dayanıma sahipti. Ayrıca, açıklığı olan içi boş kirişteki gerilme sonuçları, açıklığı olmayan içi boş kirişlere göre çok daha büyüktü ve gerilme dağılımı, kiriş ağındaki açıklığın etrafında daha genişti. Kirişlere uygulanan eğilme yüklerinin okumaları alındığında, nihai yüklerin daha hafif olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The influence of apertures on the structural behavior of large-scale hollow section RC beams requires immediate investigation. Specifically wider apertures, which might greatly lower the weight and expense of the RC beams. A comprehensive analysis of the existing literature reveals that big holes in RC beams have not previously been investigated. Determining the effect of two different types of apertures on the structural behavior of large-scale hollow section RC beams was thus the primary focus of this study. Given that openings in RC beams greatly diminish their capabilities, it is necessary to reinforce them for optimal performance. Numerous research on the use of various types of FR to modify the strength of reinforced concrete members, such as beams and columns, have been published too far. Nonlinear analysis was performed on the developed models while they were subjected to torsional and flexural loads. In a purely torsional stress test, the hollow beam's (H) strength was shown to be greater than the beam's (H300) strength. Beams with an H300 index had less ultimate strengths than hollow beams (H). Further, the stress results in the hollow beam with an opening were much greater than those for the hollow beams without an opening, and the stress distribution was wider around the aperture in the web of the beams. Taking readings of the flexural loads placed on the beams, it seemed that the ultimate loads were lighter.