Benign mediyastinal kitlelere cerrahi yaklaşım
Surgical treatment results of benign mediastinal tumors
- Tez No: 677323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA NESRİN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş Mediyasten iki plevral boşluğun arasında kalan, üstte torasik inlet, altta diafragma, önde sternum ve arkada anterior longitudinal spinal ligamanın sınırladığı intratorasik alan olarak adlandırılır. Primer mediyastinal lezyonlar mediyastinal yerleşimli ya da embriyolojik dönemde mediyastene göç etmiş dokulardan köken alırlar. Mediyastenin benign tümör ve kistleri çoğunlukla asemptomatiktir. Komşu yapılara bası yapması ve malign dejenerasyon olasılığı nedeniyle tanı ve tedavide geç kalınmamalıdır. Materyal- Metod Çalışmamızda, Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 1999-2009 yılları arasında benign mediyastinal kitle nedeniyle opere edilen 184 olgu retrospektif olarak incelenerek literatür bilgileri ile karşılaştırıldı. Olgular yaş, cinsiyet, şikayet, bulgular, tanısal işlemler, cerrahi yöntemler ve patolojik özellikleri açısından analiz edildi. Bulgular Mediyastinal benign lezyon nedeniyle opere edilen 234 olgunun 184'ü çalışmaya dahil edildi. 50 hastanın bilgilerine ulaşılamadı. Olguların ortalama yaşı 40 idi ve 107'si kadın iken 77'si erkekdi. %25,5'i asemptomatik olmakla beraber en sık nefes darlığı, göğüs ağrısı ve öksürük şikayetleri ile başvurdular. Mediyastinal lezyonların %55,4'ü anterior kompartmanda izlendi. Anterior mediyastende en sık timik lezyonlar (%17,9), mediyastinal kistler (%13) ve intratorasik guatr (%12,5) saptandı. Visseral kompartmanda en sık mediyastinal kistlerin (%8,1), paravertebral sulkusta en sık nörojenik tümörlerin (%15,2) yerleştiği görüldü. Mediyastinal kistler en sık anterior kompartmanda (%44,4) saptandı. Kistik lezyonlar içerisinde en sık görülenler mezoteliyal kistlerdi (%40,7) ve çoğunlukla posterior mediyastinal yerleşimliydi. Olguların %38'inde sağ torakotomi, %25 parsiyel mediyansternotomi, %23,9 sol torakotomi, %9,7 coller insizyon, %1,6 mediyastinoskopi, %1 coller insizyonla beraber parsiyel mediyansternotomi, % 0,5 coller insizyonla beraber sağ torakotomi uygulandı. Tüm olgulara komplet rezeksiyon uygulandı. Postoperatif %11,95 oranında komplikasyon gelişti ve bunların %45,4'ü atelektaziydi. Sonuç Mediyastinal lezyonların lokalizasyonları patolojik tanıları hakkında fikir verir. Fakat nadiren de olsa atipik yerleşimli lezyonların olduğu unutulmamalıdır. Benign mediyastinal lezyonların tedavisinde, lezyonun lokalizasyonu ve patolojik tanısı belirleyicidir. Mediyastinal lezyonların tanı ve tedavisinde cerrahi yaklaşım önemli yer tutmaktadır. Uygulanacak yaklaşım lezyonun yerleşimine ve büyüklüğüne göre değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction The intrathoracic space between the two pleural space, that is bordered by the thoracic inlet superiorly, the diaphragm inferiorly, the sternum anteriorly and the anterior longitudinal ligament of the thoracic spine posteriorly is called the mediastinum. Primary mediastinal lesions can be derived from mediastinal or embryonic tissues. The mediyastinal benign tumors and cysts are generally asymptomatic. The diagnosis and treatment should not be delayed due to risk of the compression of adjacent structures and malignant degeneration. Materials and Methods In this study, 184 cases that were operated due to benign mediyastinal mass in thoracic surgery department of Atatürk Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital, between 1999 - 2009 were evaluated retrospectively and compared with literature data. The cases were analyzed according to age, sex, symptoms, signs, diagnostic procedures, surgical and pathological findings. Results 184 of 234 cases operated for mediastinal benign lesion were included in the study. The data of the 50 patients could not be reached. Average age of the cases was 40 and 107 of them were female while 77 were male. The most frequent symptoms were shortness of breath, chest pain and cough. 55,4% of the mediastinal lesions are seen in the anterior compartment. The most common lesions of the anterior mediastinum were thymic lesions (17.9%), mediastinal cysts (13%), intrathoracic goiter (12.5%). In the visceral compartment, mediastinal cysts (8.1%) and in the paravertebral sulcus neurogenic tumors (15.2%) was localized most commonly. Mediastinal cysts are most frequently seen on anterior compartment. Mesothelial cysts were the most frequent cysts of the mediastinum (40.7%) that were mostly located in the posterior mediastinum. 38% of the cases were treated with right thoracotomy, 25% partial median sternotomy, 23.9% left thoracotomy, 9.7% collar incision, 1.6% mediastinoscopy, 1% collar incision with partial median sternotomy, 0.5% collar incision with right thoracotomy. Complete resection applied to all cases. 11.95% postoperative complication occured and 45.4% of those were atelectasis. Discussion The location of the lesions can aid in pathological diagnosis. But it should be noted that in rare cases, the lesions could be detected at atypical locations. The localization and pathologic diagnosis of the lesion are determinant for the treatment of benign mediastinal lesions. Surgery plays an important role in diagnosis and treatment of mediyastinal lesions. The methodology however, should be considered according to the localization and size of the lesion.