Paratiroid cerrahisinde klinik deneyimimiz: 15 yıllık retrospektif çalışma
Our clinical experience in paratiroid surgery: 15 years of retrospective study
  1. Tez No: 677326
  2. Yazar: AHMET BİLAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAÇ ERHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Sunulan çalışmada; son 15 yıl içinde kliniğimizde cerrahi uygulanan paratiroid bezi hastalıklarının retrospektif olarak analiz edilmesi ile ülkemizde oldukça az sayıda literatür bilgisine sahip olunan paratiroid bezi hastalıklarında cerrahi tedavinin sonuçları konusunda klinik deneyimimizi literatüre kazandırmak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem:Araştırmamızda Celal Bayar Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniği'nde paratiroid hastalığı nedeniyle Kasım 2007 ve Haziran 2021 tarihleri arasında opere olmuş olan vakalar (243 vaka) geriye dönük öncelikle ameliyat defterlerinden taranarak bulunmuştur. Daha sonra bulunan hastaların epikrizleri, ameliyat raporları ve patoloji sonuçları incelenerek vakalar gruplanmıştır. Preoperatif kalsiyum ve parathormon değerleri, postoperatif kalsiyum ve parathormon değerleri, lezyon lokalizasyonları, lezyonların patolojik sonuçları, preoperatif semptomatoloji ve postoperatif komplikasyonlar (hipokalsemi, kanama, ses kısıklığı) parametreleri incelenerek data oluşturumuştur. Daha sonra laboratuar sonuçları probel hbys den bulunarak veri girişi yapılmıştır. Mortalite ve morbidite veri girişi açısından epikrizlerden, hasta ve hasta yakınlarından telefon ile aranmak suretiyle bilgi alınmıştır. Bulgular: Hastalarımızın yaş ortalaması 54.7 olup, %86'sı kadın hastalardan oluşmaktaydı. Cerrahi öncesi %66.7 ile en sık görülen semptom kas-kamik semptomları olup, bunu %8.6 ile üriner semptomlar takip ediyordu. %22.2'sinde ise hastalar asemptomatik olup tanı insidental olarak konmuştu. Tanıya yardımcı görüntüleme yöntemi olarak tüm hastalara USG çekilmiş, daha az oranda ilave sintigrafi ve tomografi gibi ek yöntemlere başvurulmuştur. Patoloji %70'in üzerinde alt bezlerde ve %91.8 adenom olarak saptanmıştır. Cerrahi yöntem olarak; %63,8 paratiroidektomi, %21,8 total tiroidektomi+ paratiroidektomi uygulanmıştır. Cerrahi sonrası komplikasyon (hipokalsemi) oranı %11.9 bulunmuş, hastaların yalnızca %4.9'u ikinci cerrahiye ihtiyaç duymuştur. Cerrahi yöntemler arasında kısa ve uzun dönem takip sonuçlarında anlamlı bir fark görülmemiştir. Sonuç: Bu çalışmadan yola çıkarak primer hiperparatiroidide paratiroidektomi yöntemlerinin yüksek kür oranları , düşük komplikasyon oranları ve tatmin edici uzun dönem sonuçları ile geçerli, güncel bir tedavi yöntemi olduğu bilgisi desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to bring our clinical experience to the literature on the results of surgical treatment in parathyroid gland diseases, for which there is very poor literature in our country, by retrospectively analyzing the parathyroid gland diseases that have undergone surgery in our clinic in the last 15 years, Material and Method:In our study, the cases (243 cases) who were operated for parathyroid disease in Celal Bayar University General Surgery Clinic between November 2007 and June 2021 were found retrospectively, primarily by scanning operation notebooks. Afterwards, the cases were grouped by examining the epicrisis, surgery reports and pathology results of the patients found. Preoperative calcium and parathormone values, postoperative calcium and parathormone values, lesion localizations, pathological results of lesions, preoperative symptomatology and postoperative complications (hypocalcemia, bleeding, hoarseness) parameters were examined and data were generated. Then, laboratory results were found from probel hbys and data entry was made. In terms of mortality and morbidity data entry, information was obtained from epicrisis, patients and their relatives by telephone. Results: The mean age of our patients was 54.7 and 86% were female. The most common symptom before surgery was musculoskeletal symptoms with the rates of 66.7%, followed by urinary symptoms with the rates of 8.6%. In 22.2%, the patients were asymptomatic and the diagnosis was made incidentally. As a diagnostic imaging method, USG was performed in all patients, sestamibi scan and tomography were used to as additional imaging methods to a lesser extent. Pathology was found in the lower glands over 70% and adenoma in 91.8%. As a surgical method; 63.8% parathyroidectomy, 21.8% total thyroidectomy + parathyroidectomy were performed. The postoperative complication (hypocalcemia) rate was 11.9%, and only 4.9% of the patients required a second surgery. There was no significant difference in short and long-term follow-up results between surgical methods. Conclusion: Based on this study, we can conclude that parathyroidectomy methods are valid, current treatment methods with high cure rates, low complications and satisfactory long-term results in primary hyperparathyroidism.