Sosyal hizmetlerin ailenin güçlendirilmesine katkısı üzerine bir araştırma
A research on the contribution of social services to strengthen the family
- Tez No: 677354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİKAR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezin konusu sosyal hizmet uygulamalarının ailenin güçlendirilmesindeki rolüdür. Bu doğrultuda literatür taraması yapılarak sosyal yardım alan yirmi aile ile bireysel görüşmeler yapılmıştır. Ailenin, toplum içerisinde refah seviyelerinin artmasında ve toplumların kalkınmasında önemli bir yeri bulunmaktadır. Aile üyeleri içerisinde hayatlarını sürdürdüğü toplumun bütün ögelerinden etkilenmektedir. Ailenin yapısı hem kendi üyeleri hem de bir bütün olarak topluma bir biçim kazandırmaktadır. Çalışma kapsamında aile tanımı yapılarak, aile türlerinden, ailenin işlevinden bahsedilerek ailenin karşı karşıya olduğu güçlüklerden ve aile yapısındaki değişimden bahsedilmiştir. Bir sonraki bölümde sosyal hizmet bakımından ailenin güçlendirilmesi ve ailenin güçlendirilmesi ile ilgili kuramlar ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Son bölümde araştırma bulgularına değinilerek öneriler geliştirilmiştir. Bu çalışma İstanbul ili Sultan gazi İlçesi Esentepe Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve sosyal yardım alan 20 aile ile birebir görüşmeler yapılarak betimsel analiz tekniği kullanıldı. Çalışmanın amacı, sosyal hizmet uygulamalarını araştırıp sosyal hizmet uygulamalarının ailenin güçlendirilmesindeki katkısını ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma tekniğe bağlı kalınarak yapılmıştır. Verilerin toplanma sürecinde nitel araştırma türlerinden bireysel görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; sosyal hizmetlerden yararlananların yaşadığı fiziki ortamından olumsuz etkilendikleri, aile içi problemler yaşadıkları, aile içi şiddete maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir. Sosyal yardımların genelde gıda, giyim, engelli bakım parası, yaşlı bakım parası, dulluk maaşı ve yaşlılık maaşı şeklinde olduğu görülmüştür. Araştırmaya dahil olanların yarıdan fazlasının düzenli bir işi olmadığı, evlerinde yaşlı veya engelli bir üyenin olduğu görülmüştür. Türkiye'de sosyal hizmet mesleğinin gereken önemi görmediği, uygulamaların etik ilkelerle gerçekleştirilmediği, takip edilmediği; bir hak olan sosyal hizmet uygulamalarına erişim sorunları olduğu ve uygulamaların ailenin güçlendirmesinde yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the role of social work practices in strengthening the family. For this purpose, the relevant literature was searched and individual interviews were made with twenty families receiving social assistance. The family has an important place in increasing the welfare levels of the society and in the development of societies. It is affected by all the elements of the society in which the family members lead their lives. The structure of the family gives form to both its members and the society as a whole. Within the scope of the study, the family definition was made, family types, family function was mentioned, and the difficulties faced by the family and the change in family structure were mentioned. In the next section, explanations are made about the theories about strengthening the family in terms of social work and the empowerment of the family. In the last section, recommendations have been made by referring to the research findings. In this study, descriptive analysis technique was used by making one-to-one interviews with 20 families who are located within the boundaries of Esentepe District of Sultan Gazi District in Istanbul and receive social assistance. The aim of the study is to investigate social work practices and reveal the contribution of social work practices in strengthening the family. The research has been done by adhering to the qualitative research technique. During the data collection process, one of the qualitative research types, individual interview technique was used. When the findings obtained from the research are evaluated; They stated that those who benefit from social services are adversely affected by the physical environment they live in, they experience domestic problems, and they are subjected to domestic violence. Social benefits are generally in the form of food, clothing, disabled care allowance, elderly care allowance, widowhood pension and old age pension. It was observed that more than half of those included in the study did not have a regular job and had an elderly or disabled member at home. The social work profession in Turkey does not see the necessary importance, practices are not carried out with ethical principles and are not followed; It was concluded that there are problems in accessing social work practices, which are a right, and that these practices are insufficient to empower the family.