The impacts of postcolonial period on Afro-American society
Postkoloniyal dönemin Afro-Amerikan toplumuna etkileri
  1. Tez No: 677355
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tarih boyunca Afrika kökenli Amerikan toplumunun kölelikten günümüze gelen süreçte özgürlükleri ve sahip olduğu haklar halen tartışılmaktadır. Özellikle sömürgecilik dönemi sonrası Afrika kökenli Amerikan toplumu kimlik arayışı için mücadele etmiş ve o dönemden günümüze daha da özgürleşme çabası içerisine girmişlerdir. Bu makale sömürge dönemi sonrası Afrika kökenli Amerikan ırkının kimlik arayışı için yaptığı mücadeleleri, karşılaştığı zorlukları ve sonuçlarını konu alan bir çalışmadır. Bu makalenin amacı, Amerika'daki siyahi ırkın, verilen mücadeleler ve yaşanan olaylar sonucunda günümüzde nasıl özgür bir birey haline geldiklerini kronolojik bir sıralamaya göre analiz etmektir. Bu çalışma, sömürgecilik döneminin tarihsel gelişimi ile başlayıp, sömürgecilik dönemi sonrası kimlik arayışı için verilen mücadeleleri, yazılan edebi eserler ve akademik makaleler ışığında 21. yüzyıla kadar uzayıp siyahilerin yükselişiyle devam eden ve günümüzde halen devam eden tarihsel süreci ele alır. Bu süreç içerisinde verilen mücadelelerde, Afrika kökenli Amerikan toplumunun tarihini değiştiren ve günümüzde siyahilerin bir birey olarak kimlik hakları kazanmasına ışık tutan sembol kişiliklerin hayatı bu çalışmanın en önemli unsurlarından biridir. Makaledeki tarafsızlık anlayışı gereği, siyahi organizasyonlar ve oluşumlarla birlikte, siyahi karşıtı kurulan örgütlere de yer verilmiş ve objektif bir biçimde incelenmiştir. Günümüzde halen siyahi insanların özgür bir birey olarak varlığını sürdürmesinden rahatsızlık duyan toplumlar olsa da, siyahilerin uzun yıllar boyunca kölelik ve kimlik problemi yaşadıktan sonra, artık bir birey olarak kimliklerini ve benliklerini tüm toplumlara kabul ettirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the rights and freedom of African American society have always been debated from the slavery era to the present day. Afro American society has struggled to search for an identity in society and has been in an effort for more liberation, especially since the colonial time. This thesis is a study on the struggles of the post-colonial African American race to search for an identity, the difficulties they faced and the consequences. This thesis aims to analyze how the black race in America has become free individuals as a result of the struggles and events in chronological order. This research focuses on the historical process that begins with the historical development of the colonial period, the efforts for a search of identity after the colonial period, and the rise of black people in the 21st century, in light of literary works academic articles. The life of the symbolic people who changed the history of the African American society also shed light on the gaining identity and rights of black people to become free individuals. Anti-black organizations are also encapsulated and analyzed objectively together with black organizations and formations, in accordance with the understanding of neutrality in the thesis. Although there are still societies that are uncomfortable with the existence of black people as free individuals, after long years of slavery and the identity problems of black people, they have now accepted their identity and individuality as individuals in all societies.