Extraction of magnesium from burning residues of fuel oil and study the ideal conditions to extract it
Magnezyumun yanan akaryakıt kalıntılarından çıkarılması için ideal koşulların incelenmesi
  1. Tez No: 677375
  2. Yazar: RAGHDAH ABDULRIDHA FALIH AL-RUBAYE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Bağdat'ta Al Durah Rafinerisi'ndeki santrallerden getirilen küle öğütme, eleme işlemleri uygulanmış ve külün içinde bulunan çözünür safsızlıklardan kurtulmak için suyla yıkayarak daha kullanışlı hale getirilmesi amaçlanmıştır. Magnezyum metal ekstraksiyon işleminin ve yaş manyetik ayırma işleminin etkinliğini artırmak amacıyla demir metali külden ayırmak için, daha sonra küllerde bulunan magnezyum metalini çözündürmek için farklı koşullarda test edilmiştir, burada hidroklorik asit kullanılmıştır. Farklı konsantrasyonlar (3, 6 ve 9) mol ve farklı sıcaklıklar (25, 60 ve 80). Ayrıca farklı granüler boyutlarda (53, 75 ve 150) mikron kullanılmıştır ve ayrıca üç farklı süre (30, 60 ve 120) dakika testler yapılmıştır, magnezyumun eritilmesi için ideal koşullara ulaşmak için 81 adet eritme deneyi yapılmıştır. Sonrasında magnezyum mineralini ayırmak için elektroliz işlemini gerçekleştirmek üzere bir hücre tasarlanmıştır. Son olarak, saf halde Mg çıkarılmıştır. XRD ve SEM ile magnezyum mineral incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is studied that the ideal conditions for extracting magnesium metal from the ashes residues from burning fuel oil, as it is brought as ash from power plants in Al Durah Refinery in Baghdad and performed treatment operations for it such as grinding, screening and washing with water to get rid of the soluble impurities present in the ash to make it more useful. In order to increase the effectiveness of the magnesium metal extraction process and the wet magnetic separation process to separate the iron metal from the ash, then it is used that different conditions to dissolve the magnesium metal present in the ashes, where we used hydrochloric acid in different concentrations (3, 6 and 9) mol and different temperatures (room temperature, 60 and 80). We also used different granular sizes (53, 75 and 150) microns, and it is also used that three different times (30, 60 and 120) minutes, so it is conducted that 81 dissolving experiments to reach the ideal conditions for melting the magnesium metal, after which we designed a cell to perform the electrolysis process to separate the magnesium mineral. Lastly, it is extracted in a pure form. After that, it is carried out of the magnesium mineral examination by XRD and SEM.