Asidik ortamda manyezit artığından magnezyumun özütlenmesi
Solid to liquid extraction of magnesium from magnesite residue in acidic media
  1. Tez No: 200748
  2. Yazar: DİLEK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MİNE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalısmada manyezit artıgından magnezyumun hidroklorik asit çözeltisi ile özütlenerek kazanılması ve özütleme süreci sonunda elde edilen özüt çözeltisinden magnezyum klorür hekzahidrat (MgCl2.6H2O) üretimi arastırılmıstır. Katı-sıvı özütleme süreci üzerine sıcaklık, asit derisimi, katı/sıvı oranı, tane boyutu, karıstırma hızı ve sürenin etkileri incelenmistir. Sıvı faza alınan magnezyum miktarının sıcaklıgın, asit derisiminin ve sürenin artmasıyla arttıgı, katı/sıvı oranının ve tane boyutunun artmasıyla azaldıgı saptanmıstır. Karıstırma hızının ise özütleme verimini etkilemedigi bulunmustur. Ortalama 100 ?m tane boyutlu manyezit artıgının 40 ºC sıcaklıkta, 1 g/100 ml katı/sıvı oranında, 1250 devir/dk karıstırma hızında 1,0 M HCl çözeltisi ile 60 dk süre ile özütlenmesi sonucu elde edilen çözeltinin kristallendirilmesi ile % 90'nın üzerinde saflıkta magnezyum klorür hekzahidrat üretilmistir. ANAHTAR KELMELER Manyezit Hidroklorik asit Katı-sıvı özütleme Magnezyum klorür hekzahidrat
Özet (Çeviri)
In this research, the recovery of magnesium from magnesite residue by solidliquid extraction using hydrochloric acid, and the production of magnesium chloride hexahydrate from the extraction solution were investigated. The effects of temperature, acid concentration, solid/liquid ratio, particle size, stirring rate and time on the exraction process were determined. It was determined that the extracted magnesium amount increased with increasing temperature, acid concentration and time, and with decreasing solid/liquid ratio and particle size. It was found that the stirring speed did not affected the magnesium extraction yield. Magnesium chloride hexahydrate in the purity of higher than % 90 was product by crystallization of the solution obtained by the exraction of magnesite residue at a temperature of 40 °C, an acid concentration of 1.0 M, a solid/liquid ratio of 1/100 g/ml, an average particle size of 100 ?m, a stirring rate of 1250 rpm and a time of 60 min. KEYWORDS Magnesite Hydrochloric Acid Solid-Liquid Extraction Magnesium Chloride Hexahydrate