Poliakrilik asit hidrojellere adsorbe edilmiş resazurinin hücre canlılık analizine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of resazurin adsorbed onto polyacrylic acid hydrogels on cell viability analysis
  1. Tez No: 677383
  2. Yazar: MERVE VARÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN BAYRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, poli akrilik asit hidrojele resazurin boyasının adsorbe edilmesi için koşulların optimizasyonunu ve yüksek verimde hidrojele adsorbe edilmiş resazurinin bakteri ve memeli hücrelerinde canlılık test sonuçları üzerine etkisinin değerlendirilmesini içermektedir. Poli akrilik asit hidrojelleri, resazurin boyayı yüklemek için kullanıldı. Bu çalışma kapsamında ilk olarak, adsorban olarak kullanılan PAA hidrojellerin şişme kapasitesi ve kimyasal ve morfolojik özellikleri karakterize edildi. Daha sonra yüksek verimde resazurin adsorbe edilmesi amacıyla başlangıç resazurin konsantrasyonu, hidrojel konsantrasyonu, reaksiyon süresi, ortam pH'ı, çalkalama ve ortam aydınlığı optimizasyon çalışmaları ile belirlendi. Adsorpsiyon deneylerinden sonradesorpsiyon deneyleri gerçekleştirildi ve desorpsiyon verimleri de farklı pH ortamlarında değerlendirildi. Çalışmanın son basamağına geçildiğinde ise adsorbe edilen resazurin boyasınınınbakteri ve memeli hücrelerinin canlılık testlerindeki performansı değerlendirildi. Bu tez çalışmasında gerekli optimizasyon koşulları sağlandıktan sonra hem resazurin boyası ile çözelti içerisinde boyanın stabilitesinin arttırıldığı hem de bakteri ve memeli hücrelerinin canlılık testlerinde çözelti içerindeki resazurin boyası ile benzer ya da daha iyi performans gösterdiği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the optimization of the purchase of poly acrylic acid to adsorb on hydrogel and evaluate the yield of resazurin adsorbed to the hydrogel to predict the viability of bacteria and viability test results. For poly acid hydrogels, re-acrylic hydrogels. In this study, firstly, PAA hydrogels used as adsorbent, capacity and morphological properties were used. Smaller resazurin controls for training more high-yield resazurin adsorbed were ultimately determined by hydrogel targeting, targeting time, ambient pH, study, and ambient illuminance studies. After the adsorption experiments, desorption experiments were evaluated in color and desorption efficiencies were evaluated in different pH environments. When the last step was passed, the performance of adsorbed resazurin in bacterial and reproductive viability tests was evaluated. After this thesis was improved to cure bacteria, good performance was achieved both in the stability of the dye in solution with the resazurin dye and in the viability tests with the local resazurin dye.