Kocaeli/İzmit Balören, Bayraktar ve Mecidiye köylerinin somut olmayan kültürel mirası
Intangible cultural heritage of Balören, Bayraktar and Mecidiye villages of Kocaeli/İzmit
- Tez No: 677382
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu çalışmada Kocaeli'nin İzmit ilçesine bağlı Balören, Bayraktar ve Mecidiye köylerinde yaşamakta olanların Somut Olmayan Kültürel Mirasları üzerine durulmuştur.“Somut Olmayan Kültürel Miras”bağlamında köylerde yaşayanların gelenek görenekleri, inanç yapıları, örf ve adetlerine de değinildiği gibi yaşamlarını idame ederken kullandıkları alet ve araçlar üzerinde de çalışılmıştır. Somut olmayan kültürel miras bağlamında yedi ayrı bölüme ayrılarak çalışmamıza konu edinilen Balören, Bayraktar ve Mecidiye köyleri ele alınmıştır. Köylerin Somut Olmayan Kültürel Mirasları araştırılıp kayıt altına alınmıştır. Bu araştırmada Anadolu'nun çeşitli yerlerinden göçle Balören'e ve Bayraktara göç edip gelen ve Balkanlardan Mecidiye'ye yerleşmek zorunda kalanların kültürleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the intangible cultural heritage of the people living in Balören, Bayraktar and Mecidiye villages in the Izmit district of Kocaeli. In the context of Intangible Cultural Heritage, the traditions, belief structures, customs and traditions of the inhabitants of the villages were also mentioned, as well as the tools they use in their everyday lives. The subject of our study were the villages of Balören, Bayraktar and Mecidiye, which were divided into seven separate sections within the context of the intangible cultural heritage. The intangible cultural heritage of the villages has been researched and recorded. In this study, the cultures of those who migrated to Balören and Bayraktar from various parts of Anatolia and of those who had to settle in Mecidiye from the Balkans were investigated.