Synthesis, characterization of acrylamide-acrylic acid hydrogels and adsorption of some textile dyes
Akrilamid-akrilik asit hidrojellerinin sentezi, karakterizasyonu ve bazı tekstil boyalarının adsorpsiyonu
  1. Tez No: 97877
  2. Yazar: SİBEL DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ŞOLPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, akrilamid(AAm)-akrilik asit(AAc) kopolimeri akrilamid bileşimi % 10, 20, 30 olmak üzere üç farklı bileşimde ^Co-gamma kaynağında farklı dozlarda ışınlanarak hazırlanmıştır. Kopolimerin % dönüşümleri gravimetrik olarak tayin edilmiştir. Monomerlerin hidrojele dönüşümü 8 kGy de % 100 dür. Poli(AAm/AAc) hidrojelleri sulu çözeltilerinden Metil Violet, Safranine-0 ve Magenta gibi bazı boyaların uzaklaştırılması amacıyla kullanılmıştır. Bu hidrojeller pH 3.00, 4.18, 4.68, 5.05, 6.00, 7.00, 8.00 olan distile suda ve pH 3.00, 5.05, 7.00, 8.00 olan sulu boya çözeltilerinde şişirildi. pH 8.00 daki şişme testi sonuçlan % 10 akrilamid içeren poli(AAm/AAc) hidrojelinin maksimum % şişmeye sahip olduğunu gösterdi. Şişme Magenta>Safranine-0>Metilen Violet sırasında artmaktadır. Hidrojele suyun ve sulu boya çözeltisinin difüzyonunun non- Fickian karakterde olduğu bulunmuştur. Difüzyon katsayıları poli(AAm/AAc)'e su ve sulu boya çözeltisi için hesaplandı. Başlangıç şişme hızlan pH ve hidrojeldeki AAc miktanmn artmasıyla artmaktadır. Poli(AAm/AAc)' in şişme kinetiğinin ikinci derece olduğu saptanmıştır. Poli(AAm), poli(AAc) ve poli(AAm/AAc)' in camsı geçiş sıcaklığı, poli(AAm), poli(AAc), poli(AAm/AAc) ve poli(AAm/AAc)-boya için maksimum ağırlık kaybı ve yan ömür sıcaklıktan termal analiz çalışmalan sonucu tayin edilmiştir. Adsorpsiyon çalışmalannda, hidrojelin kütlesi, sulu boya çözeltisinin pITı, iyonik güç, sıcaklık ve konsantrasyonunun adsorpsiyona etkisi çalışılmıştır. Hidrojel kütlesi ve sulu boya çözeltisinin sıcaklığı ve iyonik gücü artığında adsorpsiyon azalmaktadır. Poli(AAm/AAc) hidrojelleri farklı pH' ta, farklı sulu boya çözeltileri için farklı adsorpsiyon kapasiteleri göstermektedir. Adsorpsiyon izotermleri poli(AAm/AAc)-boya sistemleri için oluşturulmuş tur. Giles sınıflandırma sistemine göre S tipi adsorpsiyon elde edilmiştir. Bu sistemler için AG, AH ve AS gibi bazı termodinamik parametreler hesaplanmıştır.IV Katyonik boyaların, poli(AAm/AAc) hidrojeline adsorpsiyon kapasitelerinde fazla bir değişme olmaksızın tekrar tekrar adsorplanıp desorplanabildiği görülmüştür. Çapraz bağlı poli(AAm/AAc) hidrojeli başanlı bir şekilde boya içeren atık su arıtılmasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, acrylamide (AAm)/acrylic acid (AAc) copolymers have been prepared at three different mole percentages where the acrylamide composition varies around 10, 20, and 30 %. AAm and AAc monomer mixtures have been irradiated in ^Co-y source at different doses and percent conversions have been determined gravimetrically. -100 % conversion of monomers into hydrogels were achieved at 8.0 kGy dose. Poly(AAm/AAc) hydrogels have been considered for the removal of some dyes such as Methylene Violet, Safranine-O, and Magenta from aqueous solutions. These dyes resemble the textile dyes. These hydrogels were swollen in distilled water at pH 3.00, 4.18, 4.68, 5.05, 6.00, 7.00, 8.00 and in aqueous solutions of dye at pH 3.00, 5.05, 7.00, 8.00. The results of swelling tests at pH 8.00 indicated that poly(AAm/AAc) hydrogel, containing 10 % acrylamide showed maximum % swelling. Swelling increased in the order of Magenta>Safranine-0>Methylene Violet. Diffusion of water and aqueous solution of dye within hydrogels was found to be of a non-Fickian in character. Diffusion coefficients of poly( AAm/AAc) hydrogels in water and aqueous solution of dye were calculated. Initial swelling rates of poly(AAm/AAc) hydrogels increased with incresing pH and AAc content in hydrogel. Swelling kinetic of poly( AAm/AAc) hydrogel was found second order. Glass transition temperature for poly(AAm), poly(AAc), and poly(AAm/AAc), maximum weight loss temperature and half life temperature for poly(AAm), poly(AAc), and poly( AAm/AAc) and poly(AAm/AAc)-dye were found from the thermal analysis. In the adsorption experiments, the effect of mass of hydrogel, pH, ionic strength, temperature and concentration of aqueous solution of dye to adsorption process were studied. When mass of hydrogel, ionic strength and temperature of aqueous solution of dye increased, adsorption decreased. Poly(AAm/AAc) hydrogelsshowed different adsorption capacities for different aqueous solution of dye at different pH values. Adsorption isotherms were constructed for poly(AAm/AAc)-dye systems. S type adsorption in the Giles classification system was found. Some thermodynamic parameter such as AG, AH, and AS for these systems were calculated. It was observed that the cationic dyes could be repeatedly adsorbed and desorbed with poly(AAm/AAc) hydrogel without significant loss in their adsorption capacity. It is concluded that crosslinked poly(AAm/AAc) hydrogel can be succesfully used in the purification of waste water containing certain dyes.