WC-Co kesici takım ucu hurdalarının hidrometalurjik geri kazanım parametrelerinin incelenmesi
Investigation of hydrometallurgical recycling parameters of WC-Co cutting tool scraps
  1. Tez No: 677407
  2. Yazar: HAKAN KUŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONURALP YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, endüstride metal kesme sektöründe kullanılan WC-Co esaslı sert kesici takım ucu hurdalarından stratejik metaller olan tungsten ve kobaltın geri kazanılmasıdır. Çalışma konusu kapsamında, torna ve freze tezgâhlarında kullanılan kesici uçların hidrometalurjik yöntem izlenerek, bağlayıcı olan kobaltın selektif çözümlendirilmesi ile ana matristen ayrılması sağlanmıştır. Daha sonrasında ise çözelti içerisinde bulunan kobalt, NaOH ile çöktürülerek kobalt hidroksit [Co(OH)2] formunda geri kazanılmıştır. Deneysel çalışmalarda, Körfez Döküm San. ve Tic. AŞ. bünyesinde bulunan İşleme Atölyesinde kullanım ömrünü tamamlayıp hurdaya ayrılan uçlar kullanılmıştır. Deneylerde kullanılan uçlar, ağırlıkça % 83,67 W ve % 8,76 Co içeriğine sahiptir. Yapıda WC ve metalik halde kobalt fazları bulunmaktadır. Deneysel çalışmalara ön hazırlık aşamasında, hurda uçlar tungsten karbür esaslı halkalı öğütücüde öğütülerek 250 µm altında toz haline getirilmiştir. Bu işlemin yapılmasındaki amaç; tane boyutunun küçülmesiyle birlikte katının liç çözeltisiyle temas alanını arttırarak, çözünme hızını ve çözünme verimini yükseltmektir. Hammaddelere ve çalışma kapsamında elde edilen ürünlere kimyasal analiz, XRD, AAS, XRF ve TGA teknikleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, raw materials were supplied from Körfez Döküm Metal Processing Department. The scraps were used for turn lathes to cut different types of steel casting and white cast iron materials. Scraps contain 83.67 wt.% W, 5.56 wt.% C, 8.76 wt.% Co and other trace elements. Detected crystal phases in the structure are WC and Co. The aim of this study is recovering of tungsten and cobalt through the hydrometallurgical process. The present study consists of two progressive stages. The first stage is based on selective leaching of cobalt and separation from tungsten carbide. The second stage is the precipitation of cobalt from the solution. Before experiments, scraps are prepared for experiments by reducing particle sizes. In the preparation stage, cutting tool scraps were cleaned to remove oil, dirt etc., arising from working conditions. Then, they were ground in WC based grinder by mechanical vibration movement. The objective of the grinding process is to enhance the leaching efficiency of material due to its higher surface area. After grinding operations, scraps were screened, and lower than 250 µm particle size powders were selected in order to use in the later experiments. The raw materials and recycling products were characterized by using AAS (atomic absorption spectrometry), XRD (X-Ray Diffraction), and XRF (X-ray fluorescence) techniques.