Farklı meşcerelerde toprakta ve ölü örtüde depolanan karbon miktarının belirlenmesi
Determining the amount of carbon stored in the soil and litter in different stands
- Tez No: 677412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, toprak verimliliği ve canlılığının bir göstergesi olan toprak organik karbon içeriğinin bilinmesi ve bununla ilgili diğer bazı değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü Gölköy Orman İşletme Şefliği sınırlarında yer alan sarıçam ve karaçam meşcerelerinin topraklarında depolanan karbon miktarının yanı sıra topraktaki pH, elektriksel iletkenlik, organik madde ve tekstür analizleri yapılmıştır. Sarıçam meşceresinde ortalama değerler olarak pH 6,19 olarak; hacim ağırlığı 1,08 gr/cmᶟ; organik madde %6,64; elektriksel iletkenlik 229,20 µs/cm; karbon oranı %4,29; toplam karbon miktarı 39,81 ton/ha; kum oranı %53,25; kil oranı %35,65 ve toz oranı %11,11 olarak tespit edilmiştir. Karaçam meşceresinde ise ortalama değerler olarak pH 6,14 olarak, hacim ağırlığı 1,04 gr/cmᶟ; organik madde %7,42; elektriksel iletkenlik 256,13 µs/cm; karbon oranı %4,41; toplam karbon miktarı 41,65 ton/ha; kum oranı %52,16; kil oranı %35,80 ve toz oranı %12,03 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to know the soil organic carbon content, which is an indicator of soil fertility and vitality, and to examine some other related variables. In the study, pH, electrical conductivity, organic matter, and texture analyzes in the soil, as well as the amount of carbon stored in the soil of Scotch pine and black pine stands located within the borders of Kastamonu Regional Directorate of Forestry, Gölköy Forest Management Chiefdom was carried out. Average pH values in Scots pine stand were 6.19; volume weight 1.08 g/cmᶟ; organic matter 6.64%; electrical conductivity 229.20 µs/cm; carbon ratio of 4.29%; total carbon amount is 39.81 tons/ha; sand content of 53.25%; clay rate was determined as 35.65% and dust rate as 11.11%. In the black pine stand, the average values are pH 6.14, the volume weight is 1.04 gr/cm; organic matter 7.42%; electrical conductivity 256.13 µs/cm; carbon content of 4.41%; total carbon amount is 41.65 tons/ha; com rate 52.16%; clay rate was determined as 35.80% and dust rate as 12.03%.