Farklı meşcere gelişim çağı ve bonitetlerdeki doğu ladini (picea orientalis (L.) peterm.) meşcerelerinde karbon ve çözünmüş organik azot birikiminin belirlenmesi
Determination of carbon and dissolved organic nitrogen accumulation in oriental spruce (picea orientalis (L.) peterm.) stands at different stand development ages and sites
- Tez No: 988468
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
Özet
Karbon ve azot, orman ekosistemlerinde madde döngüsünün temel elementleri olup, bitkiler inorganik azotun yanı sıra serbest amino asitler gibi organik azot bileşiklerini de doğrudan kullanabilmektedir. Bu çalışmada, Doğu Ladini meşcerelerinde kök, ölü örtü ve topraktaki karbon, azot ve serbest amino asitlerin yükselti, bonitet ve gelişim çağlarına göre değişimi incelenmiştir. Değişkenler arası ilişkiler korelasyon ve çoklu varyans analizleriyle belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, ladin meşcerelerinde toprakta depolanan ortalama organik karbon ve azot miktarı (t/ha) sırasıyla 78.43, 4.80 olarak bulunmuştur. Ayrıca ölü örtü biyokütlesi, karbon ve azot miktarları (t/ha) sırasıyla 11.04, 3.45 ve 0.12 olarak belirlenmiştir. Kök biyokütlesi karbon ve azot stokları (t/ha) sırasıyla 14.66, 4.24, 0.09 olarak tespit edilmiştir. Toprakta depolanan amonyum, nitrat ve toplam mineral azot miktarları (kg/ha) sırasıyla, 7.23, 4.45, 11.68 olarak belirlenmiştir. Toprakta depolanan amino asit miktarı (kg/ha); alanin 0.040, arginin 0.037, asparagin 0.039, aspartik asit 0.041, glisin 0.041, glutamin 0.037, glutamik asit 0.042, histidin 0.040 ve lösin 0.041 olarak hesaplanmıştır. Doğu Ladini meşcerelerinde karbon, azot ve amino asit miktarlarının yükselti, gelişim çağı, bonitet ve toprak özelliklerine bağlı olarak değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon and nitrogen are fundamental elements sustaining matter cycling in forest ecosystems, and plants can directly utilize organic nitrogen compounds such as free amino acids in addition to inorganic nitrogen. This study investigated the variation of carbon, nitrogen, and free amino acid contents stored in roots, forest floor, and soil of Oriental spruce stands in relation to elevation, site quality, and stand development stages, using correlation and multivariate analysis of variance. The mean amounts of organic carbon and nitrogen stored in the soil were 78.43 and 4.80 t/ha, respectively. Forest floor biomass, carbon, and nitrogen stocks were 11.04, 3.45, and 0.12 t/ha, while root biomass carbon and nitrogen stocks were 14.66, 4.24, and 0.09 t/ha, respectively. Soil ammonium, nitrate, and total mineral nitrogen contents were 7.23, 4.45, and 11.68 kg/ha, respectively. The soil free amino acid contents (kg/ha) were 0.040 (alanine), 0.037 (arginine), 0.039 (asparagine), 0.041 (aspartic acid), 0.041 (glycine), 0.037 (glutamine), 0.042 (glutamic acid), 0.040 (histidine), and 0.041 (leucine). Overall, carbon, nitrogen, and amino acid contents in Oriental spruce stands varied with elevation, stand development stage, site quality, and soil properties.