Alt azı dişlerindeki isthmusların farklı biyomekanik işlemler sonrası temizlenme etkinliğinin histolojik olarak incelenmesi
- Tez No: 677424
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET GENÇOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Alt Azı Dişlerindeki İsthmusların Farklı Biyomekanik İşlemler Sonrası Temizlenme Etkinliğinin Histolojik Olarak İncelenmesi Öğrenci Adı: Arş. Gör. Rabia Nur Aydın Danışman Adı: Prof. Dr. Nimet Gençoğlu Amaç: Bu çalışmanın amacı, mandibular birinci molar dişlerin meziyal köklerinde mevcut isthmusların, farklı irrigasyon ve preperasyon yöntemleri sonrası debristen arınma etkinliğinin histolojik olarak incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Bu araştırmada, 100 adet mandibular birinci molar diş kullanılmıştır. Bu dişlerin meziyal kökleri ayrılarak isthmus varlığının tespiti için CBCT alınmış ve 63 adet dişte tespit edildikten sonra çalışmaya dahil edilmiştir. Dişler üç gruba ayrılmış ve silikon bloklara gömülüp biyomekanik enstrümantasyon işlemi yapılmıştır. Buna göre; grup 1 Hyflex EDM NiTi döner eğe sistemi, grup 2 ROTATE NiTi döner eğe sistemi, grup 3 el eğesi kullanılarak şekillendirilmiştir. Şekillendirme sonrasında dişler üçer gruba ayrılarak, yandan perfore iğne, Endoactivator sonik veya EndoUltra ultrasonik alet kullanılarak irrigasyon işlemi uygulanmıştır. İrrigasyon solüsyonu olarak tüm gruplarda %5'lik NaOCl uygulanmıştır. Biyomekanik işlemler sonrası apeksten 2.7, 3, 4.7, 5 mm. uzaklıktan alınan kesitler hematoksilin-eozin boyası ile boyandıktan sonra mikroskop altında incelenmiştir. Daha sonra artık debris miktarları ölçülerek hesaplanmış ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cleanliness Efficacy of Different Instrumentation and Irrigation Techniques on Isthmus of Mandibular Molars Student Name: Arş. Gör. Rabia Nur Aydın Name of Supervisor: Prof. Dr. Nimet Gençoğlu Objective: The aim of the study is to evaluate cleanless efficacy of different biomechanical instrumentation and irrigation methods on isthmus of mandibular first molars. Material and methods: In the present study from 100 mandibular molar teeth, 63 teeth were selected and used according to isthmus presence with CBCT images. The teeth were cut mesiodistally and mesial roots were used for instrumentation, for this study. The teeth were cut mesidistally and mesial roots were used for biomechanical instrumentation.The roots were randomly divided into 3 groups (21 of each) according to instrumentation techniques, which are Hyflex, ROTATE or hand files and 3 teeth were used as control group. Then the roots were embedded in silicone block. After preparation, each group was subdivided into three subgroups for different irrigation methods which are side perforated syringe irrigation, EndoUltra ultrasonic irrigation and EndoActivator sonic irrigation. All canals were irrigated by using % 5 NaOCl solution (15 mL). Then the roots were dyed by hematoxylin-eosin and specimens were sliced and amount of debris (RPT) was evaluated at 2.7, 3, 4.7 and 5 mm. from the apex under microscope. All data were evaluated statistically.