Süt dişlerine özgü iki döner eğe sisteminin (Kedo-S ve Pro-Af) süt azı dişlerindeki danger zone ve mikroçatlak oluşumu açısından geleneksel yöntem ile karşılaştırılarak Mikro-CBCT ile değerlendirilmesi
Evaluation of two rotary file systems (Kedo-S and Pro-Af) specifically produced for primary teeth with Micro-CBCT in comparison with the conventional method in terms of danger zone and microcrack formation
- Tez No: 915364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU NİHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Süt dişlerinin erken kaybını önlemek amacıyla sıklıkla tercih edilen kök kanal tedavisi geleneksel olarak paslanmaz çelik manuel eğelerle gerçekleştirilmektedir. Bu eğelerin kabul gören bazı kısıtlılıklarına ek olarak süt dişlerinin kök kanallarının özgün anatomik ve morfolojik yapısal gereksinimleri üzerine hızlı, etkili ve verimli tedaviler yapabilmek adına süt dişlerine özgü döner sistemler geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında süt dişlerine özgü üretilmiş iki farklı döner eğe sisteminin danger zone bölgesinde dentin miktarı değişimi ve kanal duvarlarındaki dentinde mikroçatlak oluşturması açısından geleneksel el eğeleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. In vitro olarak gerçekleştirilen bu tez çalışması randomize ve tek-kör değerlendirme içeren bir tasarımdadır. Etik kurul onayı alındıktan sonra çekilmiş 66 adet diş üzerinden çalışma yürütülmüştür. Yapılan power analizi ile bu dişlerin 33 adetinin alt süt birinci azı, 33 adetinin alt süt ikinci azı olmasına karar verilmiştir. Giriş kavitesi açılan dişler pre-operatif olarak mikro-BT taraması yapıldıktan sonra 3 farklı gruba randomize olarak ayrılmıştır [Grup 1: Geleneksel el aletleri (n=22), Grup 2: Pro-Af Baby Gold döner eğe sistemi(n:22), Grup 3: Kedo-SG döner eğe sistemi (n=22)] Gruplardaki dişlerin kök kanallarının preparasyonları sistemlerin tork, hız ve aletlerin kullanım sırası açısından firmaların tavsiyelerine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Preparasyonun bitirilmesinden sonra post-operatif olarak mikro-BT taraması tekrar gerçekleştirilmiştir. Pre- ve post-operatif mikro-BT taramaları için DataViewer programı kullanılarak referans noktaları (furkasyon tabanı 0 noktası kabul edilerek 2mm ve 4mm'lik mesafeler) belirlenmiş ve bu noktalara denk gelen kesitlerden görüntüler elde edilmiştir. Elde edilen görüntülerin üzerinden ölçümler yapılarak dentin kalınlıkları ve mikroçatlak sayıları kaydedilmiştir. Dentin kalınlıkları diş tiplerinin ve mezial-distal köklerin danger zone ve safe zone bölgelerinin her biri için ayrı olacak şekilde ölçülmüştür. Dentinde görülen mikroçatlaklar da diş tipleri, mezial ve distal köklerin her birinin apikal, orta ve koronal üçlülerinde ayrı ayrı değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizde IBM SPSS versiyon 20 kullanılıp normal dağılımdaki veriler Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir, normal dağılım göstermeyen verilerin karşılaştırılmasında ise Mann-Whitney U ve Kruskal -Wallis testleri kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, danger zone ve safe zone bölgelerinde her iki ölçüm seviyesinde (2mm ve 4 mm) dentin uzaklaştırma miktarları açısından anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Süt birinci azı ve süt ikinci azı dişleri arasında danger zone ve safe zone bölgelerinde dentin uzaklaştırma miktarı açısından preparasyon sistemleri arasında anlamlı farklılık olmadığı gösterilmiştir. Mezial ve distal köklerdeki danger zone ve safe zone bölgelerinde uzaklaştırılan dentin miktarları açısından anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Dentin mikroçatlağı açısından da preparasyon yöntemleri, diş tipleri ve kök tipleri arasında farklılık olmadığı görülmüştür. Ancak geleneksel ve Pro-AF gruplarında koronal ve orta üçlülerde apikal üçlüye kıyasla istatistiksel olarak anlamlı oranda daha fazla çatlak görülmüştür. Anlamlı farklılık göstermese de Kedo-SG sisteminin daha az sayıda mikroçatlak oluşturduğu gözlenmiştir. Tek eğeli olan ve görece daha az sayıda mikroçatlak oluşumuna sebep olan Kedo-SG döner eğe sisteminin klinik uygulamalarda kullanımının avantajlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Root canal treatment, which is frequently preferred to prevent early loss of primary teeth, is traditionally performed with stainless steel manual files. In addition to some accepted limitations of these files, rotary systems specific to primary teeth have been developed in order to perform fast, effective and efficient treatments on the unique anatomical and morphological structural requirements of the root canals of primary teeth. In this thesis study, it was aimed to compare two different rotary file systems produced specifically for primary teeth with traditional hand files in terms of dentin amount change in the danger zone region and microcracks in the dentin on the canal walls. This thesis study, which was conducted in vitro, has a randomized and single-blind evaluation design. The study was conducted on 66 teeth extracted after receiving ethical committee approval. With the power analysis, it was decided that 33 of these teeth would be mandibular first molars and 33 would be mandibular second molars. The teeth with access cavities were randomly divided into 3 different groups after preoperative micro-CT scanning [Group 1: Conventional hand instruments (n=22), Group 2: Pro-Af Baby Gold rotary file system (n:22), Group 3: Kedo-SG rotary file system (n=22)]. Root canal preparations of the teeth in the groups were performed in accordance with the recommendations of the companies in terms of torque, speed and order of use of the instruments. After the preparation was completed, micro-CT scanning was performed again postoperatively. For pre- and postoperative micro-CT scans, reference points (2 mm and 4 mm distances, assuming the furcation base as the 0 point) were determined using the DataViewer program and images were obtained from the sections corresponding to these points. Dentin thicknesses and microcrack numbers were recorded by measuring the images obtained. Dentin thicknesses were measured separately for each of the danger zone and safe zone regions of the tooth types and mesial-distal roots. Microcracks observed in dentin were also evaluated separately in the apical, middle and coronal thirds of tooth types, mesial and distal roots. IBM SPSS version 20 was used in statistical analysis and data with normal distribution were evaluated with Shapiro-Wilk test, and Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used to compare data that did not show normal distribution. Statistical significance level was taken as 0.05. According to the study results, it was determined that there was no significant difference in terms of dentin removal amounts at both measurement levels (2mm and 4 mm) in danger zone and safe zone regions. It was shown that there was no significant difference between the preparation systems in terms of dentin removal amounts in danger zone and safe zone regions between primary first and primary second molars. It was determined that there was no significant difference in terms of dentin removed amounts in danger zone and safe zone regions in mesial and distal roots. It was also observed that there was no difference between preparation methods, tooth types and root types in terms of dentin microcracks. However, in the conventional and Pro-AF groups, statistically significant more cracks were observed in the coronal and middle thirds compared to the apical third. Although there was no significant difference, it was observed that the Kedo-SG system created fewer microcracks. It is thought that within the limitations of this study, the Kedo-SG rotary file system, which is a single file and causes relatively fewer microcracks, may be advantageous to use in clinical applications.