An efficient face recognition application using several transffers lerning and classifction techniques
Birkaç transfer öğrenme ve sınıflandırma teknikleri kullanarak etkin bir yüz tanıma uygulaması
- Tez No: 677428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada CNN tabanlı yeni yüz tanıma yöntemi ve otomatik kodlayıcı tabanlı PSO sunulmaktadır. CNN'nin amacı, yüz görüntülerinden üst düzey öznitelikler çıkarmaktır. CNN tarafından çıkarılan özellikler, derin seyrek otomatik kodlayıcılara bağlanmıştır. Bu özellikler kullanılarak eğitilen derin seyrek otomatik kodlayıcılar ve modeli eğitmek için uygulanan PSO. Daha sonra önerilen yöntem, önceki çalışmalarla karşılaştırıldığında yüksek olan %99,01 doğruluk oranı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, new face recognition method based CNN and auto-encoders based PSO are presented. the aim of the CNN is extracted high level features from face images. The extracted features by the CNN wired to the deep sparse auto-encoders. The deep sparse auto-encoders trained by using these features and the PSO applied to train the model. Then, the proposed method presented 99.01% accuracy which is high when compared with previous studies.