Türkiye'de konut sorununa yönelik devlet müdahaleleri ve müdahale araçları
Interference's means and interferences for house problem
  1. Tez No: 67749
  2. Yazar: BİLLUR ÇELEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KARAÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Ülkemizde konut sorununa yönelik kamu müdahalelerini, özellikle sorunun gelişimi üzerindeki etkileri açısından, incelemeyi amaçlayan bu çalışma 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kamu müdahalelerin taşıdığı öneme genel hatları ile değinilmiştir. ikinci bölüm çalışmanın kapsam ve yönteminin sunulmasına ayrılmıştır. Bu bölümde önce konut sorununa yönelik kamu müdahalelerini belirleyen toplumsal dönüşüm dilimleri tanımlanmış, ardından araştırmanın çerçevesini çizen bu müdahaleler tanımlanmıştır. Belirlenen dönemler içinde konut sorununa yönelik kamu müdahalelerinin incelendiği üçüncü bölümde, önce dönemlere ilişkin özellikler irdelenmiş, ardından dönem içindeki müdahaleler ikinci bölümde tanımlanan şekilde ayrı ayrı alt bölümler içinde incelenmiştir. Sonuçlar Bölümünde ise, üçüncü bölümde belirlenen müdahalelerden çıkarılan sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; public interferences and interference's means are investigated in Turkey. This study has four parts. In first part explained the important of public interferences with general lines. House has so much functions that housing problem has a complex structure. House is disserted up product because of it has solve housing problem. Public interferences had been necessary by reason of house is a disserted up product. In second part has explained method and implicit of study. In this part, before social transformation periods are definited. After interferences which the border of research are definited. Public interferences are explained in contain of house politics and constitution. This interferences are classifiationed as direct and indirenct interferences. The institutional structure of public interferences are searched in the study too. Developments about mass house productions at last period are discussed in addittion. The public interferences about housing problem are discussed with pointed out periods at third part. And than public interferences discussed by the methods pointed out at second part. At last part, the results that discovered from third part are presented. xi