Beyoğlunda ilk sinema gösterilerinin yapıldığı mekanların ve daha sonra sinema için tasarlanan yapıların mekansal gelişimi
- Tez No: 67750
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Araştırma Konusu: İstanbul'daki ilk sinema gösterilerinin yapıldığı mekanların ve daha sonra sinema için tasarlanan yapıların mekansal gelişimidir. Araştırılacak bölge olarak Tünel ve Taksim Meydanının sınırladığı İstiklal Caddesi seçilmiştir. Yöntem: Bu tezin hazırlanmasındaki araştırma yöntemi öncelikle o dönemi birebir yaşamış insanların hala yaşıyor olması nedeniyle, bu kişilerle konuşulup onların kişisel arşivlerinin araştırılması ve onların kişisel gözlemlerinin öğrenilmesidir. İkinci yöntem ise o dönemle ilgili kitapların araştırılmasıdır. Üçüncü yöntem ise mevcut, fonksiyon değiştiren ve yıkılan sinema yapılarının yer tespitidir. Tezde yer alan sinemalar açılış tarihlerine göre ele alınmıştır. Aynı yerde isim değişiklikleri ile tekrar açılan sinemalar ilk açılan sinemanın adı altında incelenmiştir. Amaç: Bu konudaki ilk gelişme İstanbul'a 19. yy.' da fotoğraf sanatının gelişidir. Bunu sinemanın gelişi izler. İlk gösterilerde mekan olarak bir bira salonu kullanılmıştır. Teknik olarak fotoğrafçılık devamında gelişen sinemanın geniş kitlelere hitab özelliği nedeniyle tiyatro gibi özel mekanlara ihtiyaç duyulmuştur. Bu sebepten dolayı bir süre tiyatro binaları bu amaç için seçilmiştir. Fakat zaman içerisinde artarak devam eden gösteriler, tiyatro gösterilerinden çalınan zamanlar ve sinemanın geniş kitlelere hitab etmeye başlaması üzerine yeni mekanlara ihtiyaç duyulmuştur. İstanbul'da tiyatrolar yoğun olarak Beyoğlu'nda bulunmaktaydı. Doğal olarak sinema yapıları da bu bölgede yoğunlaşmaya başladığından dolayı araştırılacak bölge olarak Tünel ve Taksim meydanının sınırladığı İstiklal Caddesi seçilmiştir. Sinemanın bir batı icadı olmasından dolayı ilk sinema gösterileri bu yüzden bir parça propaganda, bir parça eğlence özelliği taşımıştır. Burada kendi milletinden olan insanlara ulaşmak isteyen ülkelerin (İtalyanlar, Fransız, Beyaz Rus, Almanlar, İngilizler, vb.) en yoğun kullandıkları yöntemlerin başında, geniş kitlelere ulaşabilme özelliğine sahip olan sinemalar gelmiştir. Tabii sonuç olarak bazı mekanlar belli etnik grupların yerleri olarak kullanılmaya başlamıştır. Kısacası Türk seyirciler ilk önce tamamen, sonra da önemli ölçüde yabancı filmlerin seyircisi olmuştur. Bu tezin amacı bütün bunların tarihi olarak tespiti ve mekana etkilerinin saptanmasıdır. Sonuç:“Amaç”ta belirtilen kriterlerin tespitinin sonucunda tezin en son ulaştığı konu ise cep sinemalarının mekansal olarak oluşumudur. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Research Topic: The topic of this research is the first spaces that were used as movie theatres and the development of buildings that were desinged as movie theatres. The research area is istiklal Caddesi which is bordered by Tünel and Taksim Square. Method: The method of the research was meeting the people, who was lived during that age and taking notes of their observations. The second method was a research of the books that was addressed to that specific date and places. And the third one was the survey of the buildings that were built as theatres and later have changed their functions. The theatres in this paper were listed according to their first opening dates. And also, the theatres that have changed their names were listed under their first names. Purpose: The first development about this subject was first started at the 19* century in Istanbul with the photography art. A pub was used as the first places for this art. After the following development of photography, first movies have appeared. As the movie industry grew, there was a need for larger spaces because it opened their doors to much larger audience. Therefore the old theatre buildings were used as movie theatres. The graduate demand for the movie theatres made the industry to look for new spaces. Naturally, while the main theatre buildings were located in istiklal Street, movie theatres were built at the same areas, too since the movies were invented by the west, first movies was consisted of little propaganda and little entertainment. The countries (Italians, French, Germans, English, etc.) that wanted to reach their own people, used this method of entertainment. As a result, some movie theatres have become the places of some specific ethnic groups. In the beginning, Turkish audience had to watch only foreing movies. Result: After this research, the result became the development of Pocket Movie Theatres. xm