İstanbul Büyük Çukur Han ve çevresi koruma projesi
The Area of Büyük Çukur Han project in İstanbul
  1. Tez No: 67748
  2. Yazar: BÜLENT KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET İstanbul sürekli değişim gösteren kalabalıklaşan bir şehrimiz. Buna paralel olarak nüfus artışıyla görülen hızlı kentleşme, yapıların gün geçtikçe yozlaşmasına neden olmaktadır. Eminönü, İstanbul'un tarihi en eski tarihi yerleşim bölgelerinden biri. Bizans'tan bugüne kadar farklı evreler geçirmesine rağmen işlevini yitirmemiştir. Kuzeyde Haliç surları, önemli limanlan ve ticaret kolonileri yer alıyordu. Osmanlılarda liman ve ticaret bölgesi olarak yine işlevini sürdürdü. Daha sonra, son yüzyıllardaki yıkımlar ve yeni yol yapımı liman özelliğini yitirmesine sebep oldu. Hala toptan ticaretin yapıldığı bu bölge, İstanbul'un en işlek trafik ve ticaretine sahiptir. Böyle bir bölgede yoğunlaşan, tarihi ticari yapıların daha işlevsel ve sağlıklı bir kullanımı olması gerektiği kaçınılmazdır. Yeni Cami'den Rüstem Paşa Camine kadar olan kısmı içine alan çalışmada, ticaret bölgesi olan bu alan, tarihsel gelişimi, coğrafi ve sosyal özellikleri araştırılmıştır. Tek yapı ölçeğinde Büyük Çukur Han mimarisi incelenmiş, mevcut verilerden yola çıkarak tarihsel sonuçlara varılmaya çalışılmıştır. Sonuçta yapı ve yakın çevresi için koruma ve değerlendirme önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Istanbul is a city which is continuously changing and getting more and more crowded. The increase in population in the country leads to a rapid urbanization which causes the degeneration of the buildings. Eminörtü is ane of the most ancient and historical areas of Istanbul. Although there has been different phases from Byzantine empire to our present time, Eminönü has never last its functions. At the north there were the city walls of Haliç, some harbours and commerce colonies. During, the Ottoman Empire, Eminönü still remarried commercial harbour.Afterwards the harbour property was lost because of the destructions in the last century and the construction of new motorways. Wholesale still exists in this region where traffic is quite heavy. It is obvious that all commercial and historical buildings which are condensated in this area should be used in a healthier and more commercial way. The study consists of the area between Yeni Mosque and Rüstempaşa Mosque, which is examined from a geographical and ? historical point of view. The social properties and development of this region are investigated. The information which follows as a resul of the observations are shown in some analytic documents. Büyük Çukur Han architecture is investigated and using the existing data some historical results are obtained. As a conclusion some suggestions on the protection and evaluation of the building and its environment are presented.