Development of a computer program for determination of steel arch support requirements in mine roadways
  1. Tez No: 6776
  2. Yazar: HAMDİ AKÇAKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
YERALTI MADEN OCAKLARINDAKİ NAKLİYAT GALERİLERİ İÇİN KULLANILAN CELIK BAG TAHKİMAT GEREKSİNİMLERİNİN BELİRLENMESİ İÇİN UYGUN BİR BİLGİSAYAR PROGRAMININ GELİŞTİRİLMESİ AKÇAKOCA, Hamdi Yüksek: Lisans Tezi, Maden Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Erdal ÜNAL Temmuz 1989, 116 sayfa ÖZET Maden ocakları yeraltında sürülen galerilerin devreye girmesiyle canlılık kazanır. Ayakların temiz hava, su ve elektrik enerjisi ile beslenmesi, insan, malzeme, makina aksamı ile maden nakli bu galeriler sayesinde gerçekleştirilir. Galeri dizaynı demek bir anlamda galeri tahkimatının dizaynı demektir. Çelik bağlar (rijit veya geçine) ve kaya bulonları galerilerde kullanılan en önemli tahkimat elemanlarıdır. Terzaghi'nin çelik - bağ dizayn metodu (1946) değişik tavan koşullarına sahip yüzlerce tünelin tamamlanmasında geniş oranda kullanılagelmektedir. Eski bir tahkimat ıııdizayn metodu olmasına karşın özellikle ağır tavan koşullarına sahip madenlerde halen kullanılmaktadır. Bu tezde, galeri dizayn yaklaşımları değerlendi rilmiştir. Terzaghi'nin çelik-bağ dizayn metodunun tasarımı ile Geçmebağlar için dizayn tasarımını gerçekleştiren bir bilgisayar programı yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Nakliyat Galerileri Tahkimat Dizaynı, Çelik - Bağlar, Terzaghi' nin Çelik-Bağ Dizaynı, Geçme Çelik - Bağlar, Rijit Çelik - Bağlar, Bilgisayarla Tahkimat Dizaynı. iv
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF A COMPUTER PROGRAM FOR DETERMINATION OF STEEL ARCH SUPPORT REQUIREMENTS IN MINE ROADWAYS AKÇAKOCA, Hamdi M.S. in Mining Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Erdal ONAL July 1989, 116 pages ABSTRACT Mines gain vitality with the use of roadyways excavated in underground. The functions of roadways are : the supply of working face with fresh air, water and power; and transportation of men, materials, machinery and mineral. Design of roadways is the design of roadway support. Steel arches (rigit or yieldable) and rock - bolts are the main type of supports used in roadways. Terzaghi's steel - arch design method (1946) has been widely used in completing hundreds of tunnels excavated in various ground contitions. Although it is a relatively old method and usually ends up with over design, it isstill considered in controlling heavy roofs in mines. In this thesis different roadway design approaches were evaluated. A computer program associated with Terzaghi's steel-Arch design method and another program associated with yieldable steel arches were developed. Key words; Design of Roadway Support, Steel-Arches, Terzaghi's Steel - Arch Design, Yieldable Steel-Arches, Rigit Steel-Arches,Support Design with Computer. XI