Ulaşımda yerlileşme geçmişimiz ve günümüzde raylı sistem araçlarında yerlileştirme analizi
Our history of indigenization in transportation and indigeni-zation analysis in today's rail system vehicles
- Tez No: 677509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN EYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ulaşım insanlık tarihi kadar eski olmakla birlikte, insan hayatının gelişme göstermesi ve varlığını devam ettirebilmesi için önemli olan, fayda sağlayan bir hizmet sektörüdür. Ulaşım hizmet koşullarının iyileşmesi, bireylerin, toplumun refah içinde yaşamasına ve ülkenin gelişmesine olanak sağlamaktadır. Kent içi raylı sis-temler; konfor, güvenilirlik, taşıma kapasitesinin yüksekliği ve hızlı ulaşım sağlaması sebebiyle günümüzde toplu taşımada en fazla tercih edilen kent içi taşıma sistemlerinin başında gelmektedir. Araştırmanın amacı kapsamında, ulaşımın tanımı, günümüze kadar olan tarihsel gelişimi ve kent içi raylı ulaşım sistemi türleri çerçevesinde, kent içi raylı ulaşım sistemi türlerinden biri olan metro yerlileştirmesi örnek proje üzerinden incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Transportation is as old as human history and is a service sector that provides benefits that are important for human life to develop and continue to exist. Improving transport service conditions allows individuals, society to live in prosperity and the country to develop. Urban rail systems are one of the most preferred urban transport systems in public transportation today due to its comfort, reliability, height of carrying capacity and fast transportation. The aim of the research is to examine the definition of Transportation, its historical development to the present day and the types of urban rail transportation system, metro localization, which is one of the types of urban rail transportation system, through an example project.