Fen bilimleri dersinde web 2.0 destekli kavramsal karikatür kullanımının akademik başarı ve tutuma etkisi
The effect of web 2.0 supported conceptual cartoon use on academic success and attitude in science course
  1. Tez No: 677508
  2. Yazar: BETÜL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı fen bilimleri dersinde Web 2.0 destekli kavramsal karikatür kullanımının akademik başarı ve derse yönelik tutuma etkisinin araştırılıp Web 2.0 destekli kavramsal karikatür kullanımına ilişkin öğrenci görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmada nicel ve nitel yöntemi aynı anda barındıran karma desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın modeli, öntest-sontest kontrol gruplu modele uygun yarı deneysel desendir. Nitel kısmında yarı yapılandırılmış görüşme formu ile öğrencilerin uygulamaya ilişkin görüşleri alınmıştır. Araştırmada nicel veriler 5. Sınıf Fen bilimleri Dersi Başarı Testi ve Fen bilimleri Dersi Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde, Fen bilimleri dersi kapsamında, 5. Sınıfta öğrenim gören toplam 30 öğrenci ile 4 hafta boyunca yürütülmüştür. Rastgele seçim yoluyla bir tane deney grubu, bir tane kontrol grubu belirlenmiştir. Deney grubu 15, kontrol grubu 15 öğrenciden oluşmaktadır. Deney ve kontrol gruplarında“Dünya, Güneş ve Ay”ünitesinin konuları oluşturmacı yaklaşım çerçevesinde işlenmiştir. Öğretmen deney grubunda Web 2.0 ortamında geliştirdiği karikatürler ile dersleri zenginleştirirken, kontrol grubunda sadece MEB programında önerilen yöntem ve tekniklerle, oluşturmacı yaklaşımın 5E modeline göre işlemiştir. Araştırma sonucunda Web 2.0 destekli kavramsal karikatür kullanımının akademik başarı ve derse yönelik tutuma olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre deney grubunun hedeflenen kazanımlara kontrol grubuna göre daha fazla ulaştığı söylenebilir. Deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin öntest tutum puanları karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yapılan analizler sonucunda sontest başarı ve tutum puanları açısından deney grubunun lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Bir diğer alt problem olan deney grubu öntest- sontest başarı ve tutum puanlarına bakıldığında yine anlamlı düzeyde bir farklılık görülmüştür. Web 2.0 destekli kavramsal karikatüre ilişkin öğrenci görüşlerine bakıldığında öğrenciler; uygulamanın faydalı yönleri, diğer ders ve konularda kullanılması, öğretim süreci açısından olumlu ya da olumsuz etkileri ve son olarak teknolojiden yararlanma teması ile ilgili görüşlerini ifade etmişlerdir. Yapılan araştırma sonucunda Web 2.0 destekli kavramsal karikatürlerin öğrenciler üzerinde etkili olmasında öğrencilere zor/soyut gelen fen bilimleri gibi derslerin kavramsal karikatür gibi görsellerle desteklenmesi öğrencilerin ilgisini çekmesine ve öğrenmeyi kolaylaştırmasına etkisi olduğu düşünülebilir. Ayrıca Web 2.0 ortamında kavramsal karikatürler kullanılması öğrencilere farklı gelmiştir. Web 2.0 destekli kavramsal karikatür kullanımın birçok faydası görüldüğü için öğrencilere zor ve soyut gelen diğer derslerde de kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of Web 2.0 supported conceptual caricature use on academic success and attitude towards the course in science course and to determine student views on Web 2.0 supported conceptual caricature use. In the research, the mixed pattern method, which contains the quantitative and qualitative method at the same time, was used. The model of the research is a semi-experimental pattern suitable for the pretest-sontest control group model. In the qualitative part, students ' opinions on the application were taken with the semi-structured interview form. Quantitative data in research 5. The classroom science course was collected using the success Test and the science course attitude scale. Research in the 2019-2020 academic period, within the scope of Science Course, 5. It was conducted for 4 weeks with a total of 30 students studying in the classroom. One experimental group and one control group were determined by random selection. The experimental group consists of 15 students and the control group consists of 15 students. In experimental and control groups, the subjects of the“Earth, Sun and Moon”Unit were processed within the framework of the constructive approach. In the experimental group, the teacher enriched the lessons with cartoons that he developed in the Web 2.0 environment, while in the control group he processed only the methods and techniques recommended in the MEB program according to the 5e model of the constructivist approach. As a result of the research, it was determined that the use of Web 2.0-supported conceptual cartoons had a positive effect on academic success and attitude towards the course. According to the results obtained in the study, it can be said that the experimental group reached the targeted gains more than the control group. There was no significant difference between them compared to the preliminary attitude scores of students in the experimental and control groups. As a result of the analysis, a significant difference was found in favor of the experimental group in terms of sontest success and attitude scores. Another sub - problem, the experimental group öntest-sontest success and attitude scores, again showed a significant difference. Web 2.0-aided concept cartoons opinions about a student by looking at the beneficial aspects of the application, students, and other courses and subjects, the use of positive or negative effects in terms of the teaching process and, finally, expressed their views on the theme of technology use. As a result of the research, Web 2.0-supported conceptual cartoons can be considered to have an effect on students, supporting courses such as difficult/abstract science with images such as conceptual cartoons to attract students ' attention and facilitate learning. In addition, the use of conceptual cartoons in the Web 2.0 environment has differed students. As there are many benefits of using Web 2.0-supported conceptual cartoons, it may be recommended for students to use them in other courses that are difficult and abstract.