Türkiye'deki mezun fizyoterapistlerin iş yaşamında ihtiyaç duydukları genel ve mesleğe özel yeterliklerinin yükseköğretim kurumları tarafından karşılanma düzeyinin araştırılması
Investigation of the fulfilment level of generic and specific competencies needed by physiotherapists in Turkey by higher education institutions
- Tez No: 677514
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma, fizyoterapistlerin genel yeterlilik düzeyleri ile çalışmakta oldukları işin gerektirdiği yeterlilik düzeylerini incelemek, FTR lisans programlarının mezunlara kazandırma konusunda güçlü/zayıf olduğu yeterlilikleri tespit etmek, programın mezunların mesleki ve kariyer gelişimi açısından temel oluşturma düzeylerini incelemek, fizyoterapistlerin mesleki değer ve yönelimleri ile bunların çalışma durumuna uyum düzeylerini incelemek, FTR lisans mezunlarının yükseköğretim süreçleri ve ilişkili deneyimlerini incelemek, mezunların öğrenimden iş gücü piyasasına geçiş ve istihdam süreçlerini incelemek amaçlarıyla gerçekleştirildi. Mart-Aralık 2018 arasında çevrimiçi anket yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmamıza 2012 FTR lisans programı mezunları davet edildi. Analize uygun 240 katılımcının yanıtları analiz edildi. Katılımcıların %46'sı kadın, %54'ü erkek idi, yaş ortancaları 29(28-31), mezuniyetleri üzerinden geçen süre ortalama 6,1 yıl idi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine and compare the generic competence levels of PTR (Physical Therapy and Rehabilitation undergraduate program) graduates and the desired competence levels of the job they are working in, to identify the competencies that PTR program is weak or strong. Other purposes are to examine the level of foundation of the PTR program in terms of professional and career development of graduates, to examine the professional values and orientations of physiotherapists and level of fulfilment of them in the work environment, to examine the higher education processes and related experiences of PTR graduates, to examine the transition and employment processes of graduates. Our research, in which all 2012 graduates of PTR were invited, was carried out between March-December 2018 by online survey method. 240 participants eligible for the analysis were included. 46% of the participants were female, the median age was 29 (28-31), and the average time elapsed since graduation was 6.1 years.