Türkiye'deki üniversitelerin eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümleri müzik eğitimi anabilim dallarında görev yapan öğretim elemanlarının tükenmişlik sendromunun belirlenmesi
Burn-out syndrome of lecturers whose on duty at the departments of music education at the colleges of education in Türkiye
- Tez No: 366261
- Danışmanlar: PROF. DR. BELİR TECİMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Öğretmenliği Anabilim Dallarında görev yapan öğretim elemanlarının tükenmişlik durumlarını incelemeyi, ve tükenmişliğe dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın çalışma evrenini, Türkiye'deki 23 üniversitenin eğitim fakültelerine bağlı güzel sanatlar eğitimi bölümü, müzik öğretmenliği anabilim dallarında görev yapan 356 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi olarak evrenin tümü seçilmiştir. Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Ancak ulaşılan 356 öğretim elemanından 290 kişiden dönüt alınabilmiştir. Araştırma sonucunda Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında görev yapan öğretim elemanlarında tükenmişliğin genel olarak kısmen var olduğu tespit edilmiştir. Öğretim elemanlarının tükenmişlik düzeyi yaşlarına, ünvanlarına, aylık gelir miktarına, hobilere ve yakınlara ayrılan zamana ve mesleki kıdeme göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Ancak öğretim elemanlarının tükenmişlik düzeylerinin cinsiyetlerine, medeni durumlarına, mezun olunan lisans eğitim programına, verilen haftalık ders saatlerine ve yaşanılan yer ile görev yapılan yerin aynı şehirde olup olmama durumuna göre, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the burn-out levels of the lecturers who work at the departments of music education at the colleges of teachers at the universities in Turkiye and draw attention to Burn-out Syndrome. The universe and the sample of the research are all of the lecturers of the above mentioned institutions. A questionnaire about personal information and“Maslach Burn-out Inventory”were sent to the all 356 lecturers. Only 290 people responded back to the researcher. The results of the research showed that there was partially burn-out of lecturers at the departments of music education. Burn-out levels of the lecturers were determined a significant difference about their ages, academic titles, monthly incomes, leisure time and seniorities. But the burn-out levels of the lecturers does not show great differences as statistics level according to their genders, marital status, graduated education programme, weekly subjects programmes, living places and working places are in the same place or not.