Evlilerde sigara bağımlılığının çocukluk çağı yaşantıları ve duygu düzenleme güçlüğü ile olan ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of cigarette addiction in married with childhood experiences and emotion regulatıon deficit
  1. Tez No: 677549
  2. Yazar: MİNA MERAL KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırmada evli olan kişilerin sigara bağımlılığının çocukluk çağı yaşantıları ile duygu düzenleme güçlüğü ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma verileri“Aralık 2020-Şubat 2021”tarihleri arasında TURBAHAR COVID-19 projesi kapsamında; verilerini tam dolduran 20808 katılımcı içerisinden kar topu örnekleme ile seçilen 2257 evli bireyle yürütülmüştür. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak; Sosyodemografik Bilgi Formu, Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde, frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Nicel verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testiyle incelenmiş ve verilerin normal dağılıma uyduğu belirlenmiştir. Nicel verilerin iki grup arasındaki karşılaştırmalarında“Bağımsız Örneklem T Testi”, ikiden fazla grup arasındaki karşılaştırmalarda ise“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”kullanılmıştır. Nicel veriler arasındaki ilişkiler“Pearson Korelasyon Analizi”ile değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve 0,05 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Bulgular: Çocukluk çağı travma yaşantısı olan kişiler daha fazla sigara tüketmekte, istismar ve ihmal yaşantıları arttıkça nikotin bağımlılık oranı da artmaktadır. Duygu düzenleme güçlüğü çeken kişilerde sigara tüketim oranı daha fazladır. Ayrıca erkeklerde, eğitim düzeyi düşük, şu an psikiyatrik tedavi almakta olan ve alkol kullanan kişilerde sigara kullanımı daha fazla görülmektedir. Sonuç: Araştırmanın sigara içmeyi etkileyen faktörleri ortaya koyan bulguları ile literatüre katkı sağladığı düşünülmektedir. Gelecek çalışmalar için sigara bağımlılığı tanısı almış kişilerin dahil edilmesi önerilmektedir. Elde edilen sonuçlar neden sonuç ilişkisini göstermemektedir. Bu nedenle sonraki araştırmalarda aynı değişkenlerle ile boylamsal yöntemin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the relationship of smoking addiction of married people with childhood experiences and difficulty in emotion regulation. Method: Research data within the scope of TURBAHAR COVID-19 project between“December 2020-February 2021”; The study was conducted with 2257 married individuals selected by snowball sampling among 20808 participants who filled out their data. As data collection tools in this study; Sociodemographic Information Form, Fagerstrom Nicotine Addiction Test, Childhood Trauma Scale and Emotion Regulation Difficulty Scale were used. SPSS 25.0 program was used to evaluate the data in the study. In the descriptive statistics of the data, frequency, percentage, mean and standard deviation values were calculated. The conformity of the quantitative data to the normal distribution was examined with the Shapiro-Wilk test and it was determined that the data conformed to the normal distribution.“Independent Sample T-Test”was used for comparisons of quantitative data between two groups, and“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”was used for comparisons between more than two groups. Relationships between quantitative data were evaluated by“Pearson Correlation Analysis”. The findings obtained from the research were interpreted at the 95% confidence interval and at the 0.05 significance level. Results: People with childhood trauma experience consume more cigarettes, and as abuse and neglect experiences increase, the rate of nicotine addiction also increases. The rate of cigarette consumption is higher in people with emotional regulation difficulties. In addition, cigarette use is more common in men, people with low education level, currently receiving psychiatric treatment and drinking alcohol. Conclusion: It is thought that the research contributes to the literature with its findings revealing the factors affecting smoking. It is recommended to include people diagnosed with smoking addiction for future studies. The results obtained do not show a cause-effect relationship. For this reason, it is recommended to use the longitudinal method with the same variables in future studies.