Ünimodüler gravitasyon teorilerinde madde-alan-geometri ilişkileri
Matter-field-geometry relations in unimodular gravitational theories
  1. Tez No: 677548
  2. Yazar: HÜSEYİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS ULU DOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında alternatif gravitasyon teorilerinden, ünimodüler f(R) ve ünimodüler f(R,T) teorilerinde madde-alan-geometri ilişkileri araştırılmıştır Bu amaçla silindirik simetrik, Friedmann-Robertson-Walker ve Bianchi tip-I uzay-zaman metriklerinin ünimodüler formları elde edilmiştir. Madde formlarından ideal akışkan, kütleli ve kütlesiz skaler alan, domain wall ve kuark madde ekli sicim bulutu seçilerek alan denklemi çözümleri elde edilmiştir. Bulunan çözümlerin sınır koşulları, grafiklerden de yararlanılarak araştırılmıştır. Zayıf ve güçlü enerji koşulları ünimodüler f(R) ve ünimodüler f(R,T) teorileri bağlamında tanımlanmıştır. Ünimodüler f(R) teoride kütlesiz skaler alan kaynaklı ünimodüler ve silindirik simetrik kara delik geometrisi elde edilmiştir. Kinematik niceliklerden yararlanılarak elde edilen çözümlerin fiziksel özellikleri incelenmiştir. Ulaşılan sonuçlar, geçerli kozmolojik modeller ve literatürdeki diğer çalışmalarla birlikte yorumlanmıştır. Ünimodüler teoriler hakkında fiziksel ve matematiksel değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, matter-field-geometry relations in unimodular f(R) theory and unimodular f(R,T) theory which are alternative theories of gravity were investigated. For this purpose, unimodular forms of cylindrically symmetric spacetime, Friedmann-Robertson-Walker spacetime and Bianchi type-I spacetime metrics were obtained. Solutions of the field equations were obtained by choosing the matter forms as perfect fluid, massive and massless scalar field, domain wall and string cloud with quark matter. Boundary conditions of the obtained solutions were examined by using graphics. Weak and strong energy conditions were defined in terms of unimodular f(R) and unimodular f(R,T) theories. In the unimodular f(R) theory, unimodular and cylindrically symmetric black hole geometry sourced by massless scalar field is achieved. The physical properties of the obtained solutions were examined by using kinematical quantities. The achieved results were interpreted together with valid cosmological models and other studies in the literature. Physical and mathematical evaluations were made about unimodular theories.