Vassily Kandinsky'nin 'sanatta tinsellik üzerine' kitabının temel sanat unsurları bakımından incelenmesi
Vassily kandinsky's 'on spirituality in art' about the basic art elements of the book examination
  1. Tez No: 677564
  2. Yazar: HALİL İLDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA KURUÜZÜMCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez çalışmasında, Vassily Kandinsky'nin hayatı ve sanat yaşamının çeşitli evreleri ele alınmıştır. Sanatçının döneminden bazı ressamlar ile ilişkisi, üretim biçimleri ve birbirlerine etkileri bakımından değerlendirilmiştir. Önceki bölümlerde, eser analizleri ile gelişim evrelerine işaret edilen Temel Sanat ve Tasarım Eğitimi ilke ve öğeleri ikinci bölümde anlatılmış, son bölümde ise 'Sanatta Tinsellik Üzerine' kitabı ile ilişkileri bakımından incelenmiştir. Çalışmanın içerik yapısının oluşturulması kaynak tarama ve karşılaştırma yöntemiyle yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre; 19. yüzyılda sanatçıların sanat tarihinin önceki evrelerine nazaran bireyselleşmeye başladığı, ifade biçimlerinin değiştiği, farklı sanat disiplinlerinin birbiri ile yoğunlukla etkileştiği bir evre olmuştur. Özellikle Vassily Kandinsky'nin çalışmalarının etkilerinin bugünün Temel Sanat ve Tasarım ilke ve öğelerinin gelişmesine öncülük ettiği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kandinsky, Resim, Bilim, Felsefe, Sanat, Bauhaus, Disiplinlerarası.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the life of Vassily Kandinsky and the various stages of his artistic life are discussed. The relationship of the artist with some painters from his time was evaluated in terms of their production styles and their effects on each other. In the previous chapters, the principles and elements of Basic Art and Design Education, which were pointed out with the analysis of the work, were explained in the second chapter, and in the last chapter, they were examined in terms of their relationship with the book 'On Spirituality in Art'. The content structure of the study was created by the method of source scanning and comparison. According to the results of the research; In the 19th century, there was a phase in which artists began to become individualized compared to the previous phases of the history of art, their forms of expression changed, and different art disciplines intensely interacted with each other. It has been determined that the effects of Vassily Kandinsky's work lead the development of today's Basic Art and Design principles and elements. KEY WORDS: Kandinsky, Painting, Science, Philosophy, Art, Bauhaus, Interdisciplinary