Hans Hofmann'ın sanatı ve modern sanattaki yeri
  1. Tez No: 63579
  2. Yazar: LALE ÇAĞIR (UĞUR)
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜMTAZ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Dünya, Rönesans'tan XX. yüzyılın sonlarına kadar, kültür geleneklerinin yaşanmasına tanıklık etmiştir. Endüstri devrimi yeni bir bilince, XX. yüzyılda uyanan toplum bilincine dayanmıştır. Yüzyılın başında toplumun yaratma özgürlüğüne kavuşması isteniyordu. Bu da herkese eşit olarak insanca yaşama hakkının tanınmasıyla gerçekleşebilirdi. XX. yüzyılın ilk yıllarında edebiyat ve görsel sanatlar devrim hazırlıkları içerisindeydi. Mimarlık, tasarım, zanaat, art arda gelişme göstermiştir. Şiir, müzik, resim, heykel, bale, tiyatro ve mimarlık; merkezi Paris olmak üzere Avrupa'nın her yerinde görülmekteydi. Ekspresyonizm (Dışavurumculuk), Kübizm, Fütürizm, Mavi Süvari, Bauhaus gibi güçlü hareketler I. Dünya Savaşı yılları sırasında yaşanan siyasal ve toplumsal olaylar paralelinde ortaya çıkmıştır. Dada ve Sürrealizm (Gerçeküstücülük) ise iki savaş arası yıkıma karşı yapımın felsefesini oluşturmuştur. İlerleyen dönemde, II. Dünya Savaşı'nın Nazi işgaliyle başlattığı göç, temellerini attığı Paris öncü sanatını, New York'a taşımıştır. Yeni Amerikan resmi, Hans Hofmann'ın kişiliğinde Avrupa'daki önemli sanat hareketlerini yakından izleme olanağını göstermiştir. Hofmann, Henri Matisse, Robert Delaunay, Pablo Picasso ve Vassily Kandinsky'nin çağdaşı olup onlarla ilgili kişisel bilgilere sahip bulunan bir ressam ve öğretmendir. Hans Hofmann, New York Soyut-Ekspresyonizm (Soyut Dışavurumculuk) okulunun öncüsü olan sanatçılardan biridir. Özellikle I. Dünya Savaşı Savaşı öncesi Picasso, Braque etkilenmeleriyle öne çıkar. Sanatında doğu mistisizmine, kaligrafiye ve mitolojik konulara yer vermiştir. Resimlerinin genelinde amaç, özne ile etrafındaki uzayın ilişkisidir.“Bastır ve Çek”diye adlandırdığı kavram, güçlerin karşılıklı dengelenmesi, resim VIdüzleminde canlandırılması olmuştur. Amerikan resmine yüzey canlılığı getirmiştir. Otomatizm ve el hareketi (action painting) resmi ile yüzeyi, kuralların oluşturduğu formüllerden uzaklaştırıp serbesti kazandırmıştır. Hofmann, renkli dikdörtgenlerle resminde biçim ve renk gerilimi yaratmaya çalışmış, resmini“karşıtlıkların vücut bulduğu yer”olarak tanımlamıştır. Ülkemizde modern sanatın girişinde tayin edici rol oynadığı düşünülen Hofmann, öncü Amerikan resminin önde gelen temsilcilerindendir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world has witnessed the experience of the cultural traditions from the Renaissance until the fail of the 20th century. The industrial revolution was based upon a new conscience, the conscience of society awakening in the 20th century. In the very beginning of the century, the society was wanted to reach the freedom of creating. This could only be achieved by recognizing an equal humane right of living. In the very first years of the 20th century, literature and visual arts were prepared for a revolution. Architecture, arts of design, crafts displayed improvement one after another. Poetry, music, painting, sculpture, ballet, drama and architecture were seen in every part of Europe, Paris being in the center. Such strong movements as Expressionism, Cubism, Futurism, Blue Cavalry, Bauhaus appeared in parallel to the political and social events experienced during the World War I. Dadaism and Surrealism constituted the philosophy of making versus destruction between the two wars. The migration that the World War II caused upon the Nazi invasion moved the pioneering Paris art to New York, where it laid its foundations. The new American painting showed the possibility of viewing closely the important artistic movements in Europe in the personality of Hans Hofmann. Hofmann is the contemporary of Matisse, Delauney, vinPicasso and Kandinsky, and is an artist and teacher who has personal information relating with them. Hans Hofmann is one of the artists who is the pioneer of the New York School of Abstract Expressionism. He especially becomes pre eminent under the influence of Picasso and Braque before the World War I. He gave place to the eastern mysticism of the arts, calligraphy and mythological subjects. In his painting, his objective is the relation of the subject with the space around it. What he called as“push and pull”was the reciprocal balance of powers and their animation on the painting plane. He brought the surface vigor to the American painting. He released the surface from formulae made up by rules through automatism and action painting and caused the picture to acquire freedom. Hofmann attempted to create a form and color tension in his painting with colorful rectangles and defined his painting as“where the contrast comes into existence”. Thought to play a determining role in the introduction of modem arts in our country. Hofmann is a leading representative of the vanguard American painting. DC