Platon'un yazılmayan diyaloğu: Filozof
Plato's unwritten dialogue: The Philosopher
  1. Tez No: 677565
  2. Yazar: MELİHA SELİN DÜRMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ADUGIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada Platon'un vaat ettiği halde yazmamış olduğu Filozof diyaloğu sorun edinilmektedir. Çalışmanın konusunu oluşturan Filozof'un neden yazılmadığı sorunu, Sofist diyaloğunun başında sofistin, devlet adamının ve filozofun üç farklı türe karşılık geldiği ifade edildikten hemen sonra ortaya çıkmıştır. İki türe dair diyaloglar yazılmışken, üçüncü türe karşılık gelen ve filozofu konu edinmesi beklenen diyalog yazılmamıştır.Bu çalışma Platon'un orijinal planına sadık kalarak, öncelikle filozofu sofistten ayıran temel özelliklerin belirlenmesiyle başlamaktadır. Akabinde filozofun devlet adamından hangi nitelikleri ile ayrıldığı incelenmektedir. Filozofu, sofistten ve devlet adamından ayıran nitelikler incelenirken, Platon'un diyaloglarındaki tartışma sırası ve yöntem takip edilmektedir. Bu çalışmanın iki hedefi vardır: İlki söz konusu diyaloğun yazılmamasının temel nedeninin felsefi eğitim metodunun bir parçası olduğunu göstermek, ikincisi bu diyalog yazılsaydı filozofun kimliği hakkında neler söylenebileceğini değerlendirmektir. Platon felsefesinde filozofun kimliğinin belirlenmesi, ontolojik, epistemolojik ve etik açıdan önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The problem of this study is“The Philosopher”dialogue, which Plato promised but did not write. The question of why“The Philosopher”, which was the subject of the study, was not written was stated at the beginning of the Sophist dialogue after immediately stated that sophist, statesman and philosopher are corresponded to three different species. While dialogues on the two species were written, the dialogue corresponding to the third species, which was expected to focus on the philosopher, was not written.This work begins by adhering to Plato's original plan, firstly by identifying the basic characteristics that distinguish the philosopher from the sophist. It is then examined by what qualities the philosopher is separated from the statesman. While examining the qualities that distinguish the philosopher from the sophist and the statesman, the order and method of discussion in Plato's dialogues are followed.This study has two objectives: the first is to show that the main reason for not writing the dialogue in question is part of the philosophical training method, and the second is to evaluate what can be said about the identity of the philosopher if this dialogue was written. In Plato's philosophy, determining the identity of the philosopher is important ontologically, epistemologically, and ethically.