Endüstri 4.0 kapsamında inovasyon ve teknolojik gelişmelerin seçilmiş OECD ülkelerinin ekonomik büyümeleri üzerine etkisi: Panel veri analizi
The effect of innovation and technological developments under Industry 4.0 on the economic growth of selected OECD countries: Panel aata analysis
  1. Tez No: 677589
  2. Yazar: EMEL ERSUN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tarihsel süreç içinde farklı dönemlerde endüstri devrimleri gerçekleşmiştir. Endüstri devrimi kendi kendine oluşan bir süreç değildir. Geçmiş yüzyıllardan beri insanların ihtiyaçları doğrultusunda keşfedilen hemen her şey bir önceki keşfin başarılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada öncelikle birinci, ikinci ve üçüncü endüstri devrimleri ve bu devrimlerin toplumsal etkileri incelendikten sonra endüstri 4.0'a giriş yapılmıştır. Endüstri 4.0'ın önemi ve doğuşunda etkili olan nedenler veya faktörler ayrı ayrı ele alınıp incelenmiştir. İkinci bölümde ise endüstri 4.0'ın oluşmasını sağlayan kavramlar, teknolojik inovasyon konusunun önemi ve inovasyonlu teknolojik gelişmeyi ifade eden değişkenler OECD ülkeleri açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, OECD ülkeleri arasında yer alan ve ekonomik etkinliği göz önünde bulundurularak ABD, Almanya, Fransa, Japonya, Kore, İngiltere ve Türkiye'nin dahil edildiği analiz çalışması yapılmıştır. Çalışmada, GSYİH büyüme oranı, arge harcamaları, arge ile ilgilenen araştırmacıların sayısı, bilgi ve iletişim teknolojisi ürünleri ihracatı, patent başvuruları sayısı, bilimsel ve teknik dergi makaleleri sayısı, yüksek teknoloji ihracatı verilerinden yararlanılarak 2000-2017 yıllarını kapsayan Panel Veri Analizi yapılmıştır. Ülke özelinde çıkan sonuçlara göre inovasyon göstergesi olarak ele alınan patent başvurusu, ABD'de büyümeyi, Almanya'da büyüme ve yüksek teknoloji ihracatını pozitif etkilemektedir. İnovasyon göstergelerinden bir diğeri bilimsel ve teknolojik dergi makale sayısı ABD, İngiltere, Japonya ve Kore'de büyümeyi, ABD, Almanya, Fransa, Kore ve Türkiye'de yüksek teknoloji ihracatını pozitif etkilemektedir. İnovasyon göstergelerinden bir diğeri arge de çalışan araştırmacıların sayısının Fransa, Japonya ve Kore'de yüksek teknoloji ihracatı, Türkiye'de büyüme üzerine pozitif etkisi çıkmıştır. Teknolojik gelişmelerin ekonomik etkinliğini gösteren yüksek teknoloji ihracatının ise büyüme üzerine doğrudan etkisi çıkmamakla birlikte ülke analizinde sadece ABD'de ekonomik büyümeyi pozitif etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the historical process, industrial revolutions have taken place in different periods. The industrial revolution is not a spontaneous process. Almost everything that has been discovered in line with the needs of people since past centuries has emerged with the success of the previous discovery. In this study, industry 4.0 was introduced after the first, second, and third industrial revolutions and the social effects of these revolutions were examined. The importance of industry 4.0 and the reasons or factors that were effective in its emergence were discussed and examined separately. In the second part, the concepts that enable the formation of industry 4.0, the importance of technological innovation, and the variables expressing innovative technological development are examined in terms of OECD countries. In the third part, seven countries, which are among the OECD countries, were included and those are USA, Germany, France, Japan, Korea, England, and Turkey, considering their economic efficiency. In the study, Panel Data Analysis covering the years 2000-2017 was made by using the data of GDP growth rate, R&D expenditures, number of researchers interested in R&D, exports of information and communication technology products, number of patent applications, number of scientific and technical journal articles, high technology exports. According to the country-specific results, the patent application, which is considered as an innovation indicator, positively affects growth in the USA, growth, and high technology exports in Germany. The number of scientific and technological journal articles, another innovation indicator, positively affects growth in the USA, England, Japan, and Korea, and high-tech exports in the USA, Germany, France, Korea, and Turkey. Another innovation indicator, the number of researchers working in R&D has a positive effect on high technology exports in France, Japan, and Korea and on growth in Turkey. High-tech exports, which show the economic efficiency of technological developments, do not have a direct effect on growth, but in the country analysis, it has been concluded that it had a positive effect on economic growth only in the USA.