Toplumumuzda ağrı kesici ilaç olarak kullanılan bazı ilaçların antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri
Antimicrobial and antioxidant properties of some drugs used as pain killers in our society
  1. Tez No: 677635
  2. Yazar: AYFER DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye İlaç Sektörü 2017 raporuna göre, 2016 yılında Türkiye'de 2 milyar kutu ilaç satışı gerçekleşti. İlk sırada ağrı kesiciler, hemen arkasındada antibiyotikler yer aldı. CPhI İstanbul tarafından, QuintilesIMS Türkiye'nin desteğiyle hazırlanan“Türkiye İlaç Sektörü Raporu 2017”sonuçları, Ağrı grubunun, Türkiye ilaç pazarında bir önceki yıla göre % 21 büyüme ile en büyük tedavi alanı olduğunu belirten Baydar, "1 milyon 646 bin liralık pazar değeriyle birinci sırada yer alan ağrı kesicilerdir. Günlük hayatta en kolay ulaşabileceğimiz ilaç guruplarından olan ağrı kesiciler pek çok insanın vazgeçilmezi. Genel olarak, baş ağrısı, artrit, diş ağrısı ve adet sancısı gibi hafif ve orta şiddetli ağrılar ile çeşitli hastalıklar nedeniyle meydana gelen ateşi düşürmede kullanılırlar. Ağrı kesicilerin bazı hastalıklar hariç tedavi edici olmaktan çok semptom gidermeye yönelik ilaçlar olduğunu, Ağrı kesicilerin bilinçli ve uygun dozda kullanıldıklarında güvenli olarak kabul edildiği fakat tersi durumda zararlı olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, toplumda yaşayan yaşlı erişkinlerin ve cinsiyet dengeli bir örnekleminde gerek reçeteli gerekse reçetesiz ağrı kesici kullanıldığı göz önüne alındığında ve sistemik kullanıldığında faydasının olup olmadığı incelenecektir. Bunun için ağrı kesici ilaçlar olarak bilinen Dikloron, Arveles, Parol, Novalgin, Metadem, Contramal, Voltaren ve Melox ağrı kesicilerinin invivo ortamda bazı insan patojeni olan bakteri ve funguslara karşı antimicrobiyal etkisi ve antioksidant özelliği araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Pharmaceutical Sector in Turkey according to 2017 reports in 2016 in Turkey 2 billion boxes of drugs were sold. The first line of painkillers, followed immediately by antibiotics. by cph Istanbul, quintilesıms prepared by Turkey's support for“Turkey Pharmaceutical Industry Report 2017”The results of the pain group, compared to the previous year in Turkey's pharmaceutical market Baydar, indicating that the largest treatment area with 21% growth, "1 million 646 thousand pounds in the first with a market value Painkillers, which are the most easily accessible drug groups in daily life, are indispensable for many people.In general, they are used to reduce fever caused by various diseases such as headache, arthritis, toothache and menstrual pain and mild and moderate pain. It is known that pain relievers are drugs which are more effective for symptom relief than for some diseases, pain relievers are considered to be safe when used in a conscious and appropriate dose, but otherwise harmful to the elderly. Considering that both prescription and over-the-counter painkillers are used in a balanced sample of work and gender, it will be examined whether it is beneficial when used systemically. For this purpose, antimicrobial effect and antioxidant properties of Dikloron, Arveles, Parol, Novalgin, Metadem, Contramal, Voltaren and Melox painkillers, which are known as painkiller drugs, against bacteria and fungi which are some human pathogen in invasive environment will be investigated.