Örgütlerde mizahi faktörler aracılığıyla sorun çözme: Kardemir AŞ örneği
Problem solving through humor factors in organizations: The case of Kardemir AŞ
  1. Tez No: 677634
  2. Yazar: MELTEM KARAPUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışanların iş yerinde karşılaştıkları sorunların çözümünde mizahi faktörleri ne derece kullanabildiklerinin tespit edilmesine yöneliktir. Bu amaçla çalışanların mizahi davranışları, çeşitli boyutlarla araştırılmıştır. Araştırmada literatür taraması ve alan araştırması birlikte gerçekleştirilmiştir. Literatür taraması kısmında yerli ve yabancı bilimsel kaynaklardan konu ile ilgili kısımlar taranmış ve çalışmanın kuramsal çerçevesi tamamlanmıştır. Bu bağlamda araştırmanın uygulama kısmı ülkemizdeki metal sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli bir işletme olan Kardemir AŞ'de gerçekleştirilmiştir. Veriler“İşyerinde Mizah Yoluyla Sorun Çözme Ölçeği”kullanılarak anket tekniği kullanılmıştır. Veriler online olarak toplanmıştır. Elde edilen veriler; sayı, yüzde cronbach alpha, bağımsız t- Testi, Anova testi ve korelasyon testleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlar; çalışılan konum açısından araçsal saldırganlık, öncel odaklılık ve tepki odaklılık boyutları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğunu (sig
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine to what extent employees can use humorous factors in solving the problems they encounter at work. For this purpose, the humorous behaviors of the employees were investigated in various dimensions. In the research, literature review and field research were carried out together. In the literature review section, relevant parts from domestic and foreign scientific sources were scanned and the theoretical framework of the study was completed. In this context, the application part of the research was carried out in Kardemir AŞ, a large-scale enterprise operating in the metal sector in our country. Questionnaire technique was used by using the“Scale of Problem Solving through Humor at Workplace”. Data were collected online. The data obtained; number, percent cronbach alpha, independent t-test, Anova test and correlation tests were used. The results shows that there is a statistically significant difference (sig