Beyin-kardiovasküler sistem etkileşiminin EEG ve EKG ile analizi
The observation of varying mental task difficulty througt EEG and ECG si̇gnals
- Tez No: 677648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE BALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada farklı zorluk derecelerine sahip zihinsel görevlerin yapılması esnasında beyinde oluşan değişiklikler, beyin elektriksel aktiviteleri (elektroensefalogram - EEG) ve kalp hızı değişkenliğinde oluşan değişiklikler, kalp elektriksel aktiviteleri (elektrokardiyogram – EKG) ölçümlerini kullanarak incelenmiştir. Katılımcılara EEG kaydına başlanmadan önce Beck depresyon ölçeği, Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite DSM ölçeği uygulanmıştır. Zihinsel görev olarak N-geri testi seçilmiş ve bu test 1-geri, 2-geri, 3-geri şeklinde tasarlanmıştır. Kayıt sonrasında katılımcıların öznel değerlendirmeleri için Nasa Task Load Index anketi doldurmaları istenmiştir. Çalışmaya 14 kadın ve 13 erkekten oluşan 27 sağlıklı gönüllü katılımcı grubu dahil olmuştur. Elde edilen EEG kayıtlarında mental görev esnasında alfa, beta, teta, delta frekans bantlarında, EKG kayıtlarında ise RR, HR parametrelerinde değişen zihinsel iş yüküne göre farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the changes in brain electrical activity - electroencephalogram (EEG) and cardiac electrical activity - electrocardiogram (ECG) during performance of mental activites with varying degrees of difficulty were investigated. Before recording sessions the participants have filled out Beck depression scale and Adult Attention Deficit and Hyperactivity disorder scale. The EEG and ECG signals were recorded when participants were performing N-back test. In this study n-back test was designed as 1-back, 2-back and 3-back tests. After completing the experiments the paticipants were asked to fill out the Nasa Task Load Index questionnaire for their subjective evaluations. A group of 27 healthy volunteers, 14 women and 13 men, have participated in this study. The results have shown that there were differences in alpha, beta, delta and theta frequency bands of EEG recordings as well as RR and HR parameters of ECG recordings for different n-back tasks.