Polikistik over sendromlu primer infertil hastalarda AMH, androjen, insülin, açlık glukozu düzeyleri ve vücut kitle indeksinin yardımcı üreme teknikleri sonuçlarına etkisi
The effects of blood AMH, androgen, insulin and fasting glucose levels and BMI on outcomes of assisted reproductive technology treatment in PCOS patients with primary infertility
  1. Tez No: 677658
  2. Yazar: DAMLA ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EGE NAZAN TAVMERGEN GÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: PCOS'un patofizyolojisinde rol alan ve klinik seyrinde önemli olan AMH, androjen, insulin, açlık glukozu düzeyleri ve VKİ'nın PKOS tanılı primer infertilite problemi olan olgulardaki değerleri, yardımcı üreme teknikleri ile tedavi sonuçlarına etkilerini belirlemek üzere araştırılmıştır. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmaya PKOS tanılı primer infertilite problemi nedeniyle Ocak 2016- Aralık 2020 tarihleri Ege Üniversitesi Rektörlüğü Aile Planlaması Kısırlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne başvuran ve IVF /ICSI tedavileri uygulanan 104 hasta dahil edilmiştir. AMH, androjen, insulin, açlık glukozu düzeyleri ve VKİ'leri retrospektif olarak taranmış, tedavi sonrası oosit -metafaz 2 oosit, transfer edilen embriyonun taze-donmuş oluşu ve sayısı ile gebelik sonuçları belirlenmiştir. BULGULAR: 104 olgunun değerlerinin retrospektif olarak incelendiği çalışmamızda dondurulmuş embriyo transferi yapılan, ortalama oosit sayısı 7,5'in üzerinde, metafaz 2 oosit sayısı 7 üzerinde olan , 2 embriyo transferi yapılan, total testosteron seviyesi
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: The purpose of this study is to investigate the effects of blood AMH, androgen, insulin and fasting glucose levels and BMI on outcomes of assisted reproductive technology treatment in PCOS patients with primary infertility. MATERIALS AND METHODS: 104 PCOS patients who applied to Ege University Family Planning Infertility Research and Application Center between January 2016 and December 2020 due to the primary infertility complaint and received IVF / ICSI treatments were included in this study. AMH, androgen, insulin, fasting glucose levels and BMIs were scanned retrospectively, oocyte and methaphase 2 oocyte counts after treatment, fresh or frozen state and number of the transferred embryo and pregnancy outcomes were determined and analyzed in SPSS 25.00. RESULTS: Pregnancy rate was found to be positively correlated with frozen embryo transfer (p=0,01), two embryo transfers (p=0,01), average oocyte count >7.5 (p=0,01), metaphase 2 oocyte count >7 (p=0,02), and total testosterone level