Dünya hazır giyim endüstrisinin rekabet gücü analizi: 1995-2018
Competitiveness analysis of the world clothing industry: 1995-2018
- Tez No: 677663
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE AYNAGÖZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
1995-2018 döneminde dünya hazır giyim endüstrisinin rekabet gücü analizini gerçekleştirmek amacıyla hazırlanan bu çalışmada, söz konusu dönemde 10'ar yıllık aralıklarla dünya hazır giyim ihracatında en yüksek rakamlara ulaşan dokuz ülkenin (Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), Hong Kong, Almanya, ABD, İtalya, Hindistan, Bangladeş, Vietnam ve Türkiye) SITC Rev.3 84 numaralı hazır giyim ve aksesuarları ürün grubunda B. Balassa tarafından geliştirilen Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler (AKÜ) indeksi ve T.L. Vollrath'ın Rekabet Gücü indeksleri üç haneli ürün grupları bazında hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda ÇHC, Türkiye, Hindistan, Bangladeş, Vietnam, İtalya ve Hong Kong'un dünya hazır giyim endüstrisinde karşılaştırmalı üstünlük ve rekabet gücüne sahip oldukları tespit edilmiştir. Dünya hazır giyim ihracatında lider olan ülkeler arasında en yüksek rekabet gücüne sahip olan ülke Bangladeş, en düşük rekabet gücüne sahip olan ülke ise Hong Kong'dur. Buna karşılık, Almanya ve ABD'nin çalışma kapsamında yer alan diğer ülkelerle karşılaştırıldığı zaman, dünya hazır giyim endüstrisinde karşılaştırmalı üstünlük ve rekabet gücü bulunmadığı sonucuna varılmaktadır. Yapılan hesaplamalar sonucunda 1995-2018 döneminde Türk hazır giyim endüstrisi rekabet gücünde önemli derecede düşüş gerçekleştiği tespit edilmiştir. Ülkelerin rekabet gücünü belirleyen en önemli faktörün düşük ücretli işgücü ve düşük maliyetle üretim olduğu görülmektedir. Bu durum işgücü ücretleri Asya ülkelerine kıyasla daha yüksek olan Türk hazır giyim endüstrisinin rekabet gücünü olumsuz etkilemektedir. Söz konusu dönemde rekabet gücü indeks değerlerinde önemli düşüşler gerçekleşen Türkiye'nin hazır giyim endüstrisinde rekabet gücünü artırmak için AR-GE faaliyetlerine, teknolojik gelişime, marka ve özgün tasarım, lojistik, kaliteli ürün üretimi, verimlilik gibi faktörlere yatırım yapması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was prepared to analyze the competitiveness of the world clothing industry in the period 1995-2018, Balassa RCA index and Vollrath's competitiveness indices of the nine countries (People's Republic of China (PRC), Hong Kong, Germany, USA, Italy, India, Bangladesh, Vietnam and Turkey) which have reached the highest export volumes at 10-year intervals in the said period has been calculated on the basis of three-digit product groups. As a result of the calculations, it has been determined that the PRC, Turkey, India, Bangladesh, Vietnam, Italy and Hong Kong have comparative advantage and competitiveness in the world clothing industry. Bangladesh is the country with the highest competitiveness among the leading countries in world clothing exports, and the country with the lowest competitiveness is Hong Kong. On the other hand, when Germany and the USA are compared with other countries within the scope of the study, it has been determined that there is no comparative advantage and competitiveness in the world clothing industry. As a result of the calculations made, it was determined that there was a significant decrease in the competitiveness of the Turkish clothing industry in the period of 1995-2018. İt is seen that the most important factor determining the competitiveness of countries is low-wage labor and low-cost production. This situation adversely affects the competitiveness of the Turkish clothing industry, whose labor wages are higher compared to Asian countries. In the chosen period, Turkey's competitiveness index values decreased significantly, in order to increase the competitiveness in the clothing industry of Turkey, it needs to invest in R&D activities, technological development, brand and original design, logistics, quality product production and efficiency.